Flaga – obok hymnu i godła – jest jednym z narodowych symboli każdego państwa. Nie inaczej jest również z państwem Polskim. Flagę państwa należy szanować. Stanowi jedną z symbolicznych „wizytówek” kraju. Z tego powodu od 2004 roku obchodzimy Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej.
Święto swojej flagi obchodzi nie tylko nasze państwo, ale i wiele innych krajów, na różnych kontynentach. Przykładem są chociażby Stany Zjednoczone, Finlandia i Meksyk. To potwierdza, iż flaga ma kluczowe znaczenie dla tożsamości każdego narodu.
Pomysł ustanowienia Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej pojawił się pod koniec 2003 roku. Senat kilka miesięcy później próbował przeforsować – zamiast tego święta – Dzień Orła Białego. Izba wyższa Parlamentu argumentowała, iż to właśnie godło jest naczelnym symbolem naszego państwa. Pomysł jednak upadł i ostatecznie to polska flaga 2 maja 2004 roku ma swoje święto.
Polacy w czasach II Wojny Światowej byli bardzo przywiązani do swoich barw narodowych. Symbolizowały one dla nich wolę zwycięstwa nad wrogami oraz niezłomność w obliczu poważnego niebezpieczeństwa, jakim był kolejny już, IV rozbiór Polski, dokonany wspólnie przez hitlerowską III Rzeszę i Stalinowski Związek Sowiecki. Sowieci zresztą już nie pierwszy raz targnęli się wtedy na polską niepodległość. Wcześniej próbowali nam ją odebrać w trakcie Wojny Polsko – Bolszewickiej. Wybroniliśmy się wtedy dzięki geniuszowi Józefa Piłsudskiego i gen. Tadeusza Rozwadowskiego. Za każdym razem, jak tylko polska niepodległość byłą zagrożona albo tłamszona, Polacy pokładali nadzieję w polskich symbolach narodowych – zwłaszcza w polskiej fladze. Tak jest zresztą do dziś, choć w obecnych czasach niepodległość Polski nie jest raczej bezpośrednio zagrożona. Wciąż bardzo wielu Polaków deklaruje się jako patrioci i deklarują swoje ogromne przywiązanie do symboli narodowych. Nie tylko do flagi.
Dzień Flagi Rzeczypospolitej nie jest dniem wolnym od pracy, lecz – mimo tego – hucznie się je obchodzi. Od kilku lat popularna jest też Kokarda Narodowa (zwana inaczej „Kotylionem). Spopularyzował ją – na wzór francuski – ówczesny Prezydent RP Bronisław Komorowski. Obecny Prezydent również kontynuuje tę tradycję.
Konstrukcja, wymiary i barwy polskiej flagi są określone ustawowo. Polskie barwy narodowe podlegają także konstytucyjnej ochronie. Z okazji 100-lecia Niepodległości 11 listopada przyszłego roku mają zacząć obowiązywać jednak nowe – bardziej precyzyjne – przepisy, dzięki czemu już nikt nie ma mieć wątpliwości co do polskich barw narodowych. Prawda jest bowiem taka, że to, co obecnie widać na polskiej fladze, nieco odbiega od tego, co jest zapisane w ustawie i jakie są barwy polskiej flagi. Branych jest ponoć pod uwagę kilka wariantów. Cóż, pożyjemy – zobaczymy.
Fot. Paweł Kula