10 października, g. 18.15

CKiS – DK Oskard

SYNAGOGA ODKRYTA NA NOWO to wystawa fotografii konińskiej synagogi, która w grudniu ubiegłego roku stała się własnością miasta Konina.

To jeden z najcenniejszych zabytków w naszej miejscowości. Powinniśmy pamiętać o tym, że historia Konina jest bardzo mocno związana z kulturą i społecznością żydowską. Dlatego to właśnie synagoga stała się bohaterką naszych fotografii. Chcieliśmy uchwycić jej piękno, tajemnicę i przywrócić pamięć o niej.

Autorami zdjęć są członkowie Konińskiego Klubu Fotograficznego Fajni Fotografowie i przyjaciele z grupy FotoSpacery.pl z Warszawy i Fotoobiektywni z Włocławka, biorący udział w majowym fotospacerze w ramach 1. Konińskiego Festiwalu Fotograficznego FOCUS NAD WARTĄ 2021.

Podczas wystawy w głównym foyer Oskardu będzie można zobaczyć 30 wielkoformatowych zdjęć KKF FF i pasjonatów fotografowania z Polski. Prace przedstawiają w wysublimowany sposób tajemnicze zakamarki oraz detale architektoniczne synagogi, które zostały odkryte na nowo przez uczestników fotospaceru.

Wystawa jest organizowana w ramach projektu TEATR POLSKA, jako wydarzenie towarzyszące spektaklowi „GINCZANKA. Przepis na prostotę życia”, którego premiera w Koninie odbędzie się właśnie 10 października o g. 19.00 w DK Oskard.

Ekspozycję będzie można zobaczyć ponownie w czerwcu podczas kolejnej edycji Konińskiego Festiwalu Fotograficznego FOCUS NAD WARTĄ 2022.

Wystawa prezentowana jest do 14 października i zwiedzanie jest bezpłatne.