Trwa remont elewacji Kina Zachęta w Kleczewie. Nas jednak zainteresowała informacja Pani Anny, że w tym budynku kiedyś mieściła się synagoga. Poszperaliśmy w necie i na polskaniezwykła.pl znaleźliśmy taką oto informację.

Z zachowanych źródeł pisanych wiadomo, że Żydzi mieszkali w Kleczewie już w początkach XVI wieku. W połowie XVIII wieku mieszkało tu około 260 osób pochodzenia żydowskiego, które tworzyły największe skupisko judaistyczne w powiecie konińskim. Kleczewscy Żydzi prowadzili swoje praktyki religijne w lokalu na tzw. Obłąkach. W 1776 roku w nadanym żydowskim mieszkańcom przywileju właściciel Kleczewa Władysław Gurowski określił między innymi podstawy funkcjonowania w mieście synagogi.

Na początku XIX wieku Żydzi kupili działkę przy ulicy Konińskiej, na której rozpoczęli budowę swojej świątyni około 1810 roku. Inwestycja finansowana ze składek członków gminy trwała do około 1852 roku. Nowa synagoga funkcjonowała do zajęcia miasta przez Niemców w 1939 roku. Przejęty przez hitlerowców budynek został zdewastowany i zaadaptowany na cele użytkowe.

Po zakończeniu II wojny światowej znalazło tu miejsce kleczewskie kino. Na jednej ze ścian umieszczono pamiątkową tablicę przypominającą dawną funkcję obiektu.