Zbliża się jesienna odsłona projektu „Sztuka nas szuka”. Tym razem od 18 października do 18 listopada w przestrzeni naszego miasta pojawią urzekające portrety kobiet namalowane przez Krystynę Ruminkiewicz. Postaci można podziwiać ma wielkoformatowych wydrukach na 10 przystankach oraz na plakatach w autobusach MZK. Organizatorzy projektu CKiS oraz Miasto Konin zachęcają do spacerów i odkrywania tajemnic magnetyzujących bohaterek z barwnych obrazów.

Krystyna Ruminkiewicz jest członkiem Związku Polskich Artystów Malarzy i Grafików w Warszawie, właścicielką galerii autorskiej i pracowni w Koninie, prowadzi warsztaty dla dorosłych i dzieci, organizuje i współorganizuje plenery malarskie i spotkania artystyczne o randze międzynarodowej, współpracuje z Uniwersytetem Trzeciego Wieku w Koninie. W swoim dorobku posiada wiele wystaw indywidualnych i zbiorowych, w kraju i poza granicami m.in. w Belgii, Jordanii, Niemczech, na Słowacji, we Włoszech, Francji i w Turcji.

Uczestniczka blisko 100 plenerów, sympozjów i innych spotkań artystycznych o znaczeniu międzynarodowym. Jej prace znajdują się u wielu zagranicznych kolekcjonerów. Są także wykorzystywane na okładki i jako ilustracje publikacji literackich. Jedna z piękniejszych prac artystki zdobi okładkę antologii poetyckiej „Nic bez Ciebie Mamo”. Zainspirowany jej twórczością Tomasz Jankowski napisał i wydał zbiór poetyckich opisów „Monochromatycznie z Taką Jedną”. Dwie prace trafiły na okładki jego pionierskich wydań legend dotyczących regionu konińskiego i Wielkopolski.

Współpracuje z sukcesami z jednym najbardziej liczących się na rynku sztuki Domem Aukcyjnym Art In House w Warszawie. Obrazy artystki są wykorzystywane w plakatach corocznej akcji „Konin miasto kobiet”, a CKiS w Koninie stworzyło niepowtarzalną filiżankę do kawy z nadrukowaną pracą „Różane relacje”.

Laureatka nagrody w Przeglądzie Twórczości Plastycznej o „Złotą Sztalugę” organizowanym przez CKiS w Koninie. Wyróżniona przez Prezydenta miasta odznaką honorową „Za zasługi dla miasta Konina”. Uczestniczka Art Fresh Festiwal (AFF) w Warszawie, udzieliła także wywiadu dla Arts Illustrated (magazyn i portal o międzynarodowej randze, zajmujący się promocją artystów z całego świata). W 2021 r. wyróżniona na Międzynarodowym Biennale Sztuk Wizualnych w Turcji.

Działania artystyczne nie były mi obce od najmłodszych lat. Mam wrażenie, że maluję od zawsze, a malarstwo jest moim światem i sposobem istnienia. Zanim zajęłam się tym zawodowo, przeszłam długą drogę i robiłam różne rzeczy. Dziś mogę powiedzieć, że znalazłam się we właściwym miejscu. Maluję, bo doszłam do wniosku, że bez tego mnie nie ma. Dzień ma sens tylko wtedy, kiedy mogę coś stworzyć.

Tak o sobie mówi Krystyna Ruminkiewicz – artystka, która poruszając się z dużą swobodą, wdziękiem i wyczuciem w różnych stylach, technikach i gatunkach malarskich – tworzy swój własny świat. Świat żywych barw i radości tworzenia, pełen kwiatów czy kwiecizmów, jak sama określa swoje kompozycje kwiatowe, łąk, ogrodów, urzekających pejzaży i… kobiet. To właśnie ONE są głównym i ulubionym tematem jej obrazów i to one definiują jej twórczość. 

Krystyna Ruminkiewicz maluje portrety kobiet, których wizerunki powstały w jej wyobraźni, tworząc pewnego rodzaju ideał kobiecości. Maluje też konkretne osoby, które zafascynowały malarkę nie tylko swoją urodą, ale przede wszystkim – jak sama mówi – charyzmą i charakterem. Jej portrety emanują pewnego rodzaju magnetyzmem, który przyciąga wzrok i pobudza wyobraźnię. Tak działa z jednej strony odkrywanie prawdy, z drugiej zaś tajemnica, której odkrycie zależy od wrażliwości, wyobraźni czy doświadczeń oglądającego.

Jak zaznacza Krystyna Mikołajczak z CKiS w Koninie, w pracach artystki pobrzmiewają echa malarstwa pompejskiego i flamandzkiego, impresjonizmu i secesji, twórczości Gauguina, Boznańskiej, Klimta, Modiglianiego czy fascynacji Fridą Kahlo. Ta różnorodność inspiracji stanowi o sile jej twórczości, bo niektóre z prac niewątpliwie wykraczając poza ramy czysto estetyczne i formalne, dotykają czegoś istotnego, acz nieuchwytnego – prawdy tkwiącej pod powierzchnią naszej cielesności.

Jak mówi artystka: moja twórczość to nieustanne poszukiwania. Ja zaś dodam – nieustanne poszukiwanie i odkrywanie kobiecej duszy oraz drogi do serc odbiorców.

Prace na następujących przystankach:

  1. Wał Tarejwy (obok parkingu przy ulicy Kościelnej)
  2. Rondo Kamińskiego/ Szpitalna rondo
  3. Leszczynowa (Wilków przy ulicy Leszczynowej)
  4. Hiacyntowa (Chorzeń „na górce”, w pobliżu ronda na skrzyżowaniu ulic Spółdzielców i Poznańskiej)
  5. Dworcowa (obok Banku PKO SA)
  6. ZS im. M. Kopernika (przy Al. 1 Maja, obok Zespołu Szkół im. M. Kopernika)
  7. Wyszyńskiego (w pobliżu ul. Budowlanych)
  8. Szeligowskiego (przy ul. F. Chopina, w pobliżu ronda przy Galerii nad Jeziorem)
  9. ZSGE
  10. Szarych Szeregów – Targowisko

CKiS