Dzisiaj nt sytuacji finansowej Gminy Kleczew w kontekście zaciągniętych pożyczek i kredytów.

W roku 2021 Gmina Kleczew zmniejszyła swoje zadłużenie o blisko 5 milionów złotych (a dokładnie o 4.923.386,59zł).

Sytuacja z kopalnią z roku na rok jest coraz bardziej niepewna, a więc i wpływy z podatków, które od dziesięcioleci „żywiły” naszą gminę, stają się niepewne.

Niestety musimy zakładać wszystkie scenariusze, w tym ten najczarniejszy, w którym sytuacja kopalni pogorszy się gwałtownie i ta z dnia na dzień przestanie płacić podatki, a jak wiemy to właśnie wpływy z podatków są głównym źródłem dochodów samorządów.

Nie możemy więc dopuścić do sytuacji, w której nie będziemy mieli z czego spłacić zaciągniętych pożyczek, dlatego zabezpieczyliśmy się na tą ewentualność i na dzień dzisiejszy sytuacja związana z zadłużeniem Gminy Kleczew jest stabilna.

Ostatnią ratę pożyczki spłacimy w roku 2026 r. (każdego roku będziemy spłacać po ok. 1,6 miliona rocznie). W roku 2026 zostanie umorzone dodatkowo blisko 1,5 miliona złotych (dokładnie 1.488.921,22 zł) pożyczki, którą gmina zaciągnęła po to, aby obniżyć (właśnie o tą kwotę) koszt wybudowania kanalizacji w Sławoszewie.

Finansowo jesteśmy zabezpieczeni również na to, aby w sytuacji awaryjnej spłacić całość od razu. Oczywiście odbiłoby się to na inwestycjach w danym roku, dlatego tego nie robimy.

Gmina Kleczew nie planuje zaciągania póki co jakichkolwiek pożyczek, chyba, że będzie się to bardziej opłacało niż realizowanie inwestycji za gotówkę albo środki te zostaną przeznaczone na inwestycje, z których Gmina Kleczew będzie mogła czerpać pokaźne przychody.

O tym jednak, jak zawsze, będę Mieszkańców na bieżąco informował.

Mariusz Musiałowski, Burmistrz Miasta i Gminy Kleczew