Pokazy specjalne w tym filmów europejskich, spotkania z twórcami i aktorami, muzyka filmowa oraz konkurs publiczności na najlepszy debiut reżyserski, towarzyszyć będą 30. Przeglądowi Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY w Koninie. Na Przegląd zapraszamy do Kina Centrum i Konińskiego Domu Kultury od 17 do 21 listopada. Nowością jubileuszowej edycji DEBIUTów będzie niedzielny pokaz filmów europejskich, który organizujemy przy współpracy z siecią kin Europa Cinemas.

30. PPFF DEBIUTY zapowiada się w tym roku imponująco.

Z widzami spotkają się reżyserzy: Iwona Siekierzyńska (Amatorzy), Cyprian Olenski (Furioza), Tomasz Jurkiewicz (Każdy ma swoje lato), Maciej Barczewski (Mistrz). O pracy scenarzysty opowie Łukasz M. Maciejewski (Najmro. Kocha, kradnie, szanuje. Czerwony pająk, Król, Rodzina zastępcza plus). DEBIUTY będą także okazją do rozmów z aktorami. Konin odwiedzą: Mateusz Banasiuk i Szymon Bobrowski (Furioza).

Na ekranie Kina Centrum obejrzymy debiuty reżyserskie:

Miasto; Amatorzy; Wielżyński. Alchemik ze Lwowa; Teściowie; Zabij to i wyjedź z tego miasta; Każdy ma swoje lato; Druga połowa; Najmro. Kocha, kradnie, szanuje; Wyszyński – zemsta czy przebaczenie; Mistrz.

Każdy dzień DEBIUTÓW zakończy pokaz specjalny. W tym roku widzowie zobaczą: Furiozę w reż. Cypriana Olenskiego; Żeby nie było śladów w reż. Jana P. Matuszyńskiego; Supernovą w reż. Harrego Macqueena (debiut 2020) oraz Wolkę. Pokaz tego ostatniego filmu będzie hołdem dla zmarłego w tym roku islandzkiego filmowca Árni Ólafur Ásgeirssona. Reżyser niestety nie doczekał premiery swojego najnowszego filmu ,,Wolka”.

Po raz pierwszy w historii PPFF DEBIUTY odbędzie się pokaz filmów europejskich. Ten organizujemy wspólnie z siecią kin Europa Cinemas. W niedzielę 21 listopada zapraszamy na seanse filmów: Lekki jak piórko (Holandia, reż. Rosanne Pel), Alternatywa bez adresu (Polska, reż. Zdzisław Siwik), Początek (Gruzja, reż. Dea Kulumbegashvili) oraz wspomnianej już Wolki (Islandia, reż. Árni Ólafur Ásgeirsson).

30. Przegląd Polskich Filmów Fabularnych DEBIUTY otworzy w środę, 17 listopada, koncert Grzegorz Ziółek Kwartet.

Zespół powstał z inicjatywy pianisty i kompozytora Grzegorza Ziółka. Zaprosił on do współpracy przedstawicieli młodego pokolenia muzyków z różnych regionów Polski: grającego na trąbce Marcina Elszkowskiego, kontrabasistę Piotra Narajowskiego oraz perkusistę Miłosza Berdzika. W 2020 roku zespół zdobył Grand Prix Jazz Juniors, a także I miejsce na Blue Note Poznań Competition. Rok później muzycy ponownie sięgnęli po Grand Prix na Indywidualność Jazzową w ramach 57. Jazzu nad Odrą.

Za pomoc w organizacji wydarzenia dziękujemy naszym partnerom. Europa Cinemas i firmie Jupro Taim Electric Sp. z o.o.

Szczegóły wydarzenia, w tym program, godziny spotkań oraz ceny biletów – już wkrótce.