Karczma piwna ma stały, określony przebieg. Spotkanie, w którym mogą uczestniczyć jedynie mężczyźni, rozpoczyna się odśpiewaniem hymnu górniczego i przywitaniem gości. Następnie uczestnicy zasiadają przy dwóch długich stołach i dzielą się na tzw. tablicę lewą i prawą.

Powoływany jest prezes, który wraz z wysokim, a w sprawach piwnych nigdy nieomylnym prezydium nadzorują przebieg całej imprezy. Ustanawiani są także: skryba, który zlicza punktację w karczemnych rywalizacjach i herold, który odczytuje regulamin.

Później wybierani są: gospodarz sali, kontrapunkci, którzy utrzymują porządek w przydzielonych im tablicach), oraz kantorzy prowadzący śpiew.

Oprócz – oczywistych podczas karczmy – śpiewów i toastów, bez wątpienia bardzo ważnym elementem jest tzw. skok przez skórę, czyli tradycja, oznaczająca symboliczne wejście w górniczy stan. Po tym obrzędzie rozpoczyna się rywalizacja pomiędzy tablicą lewą i prawą. Rozgrywa się m.in. sztafetę piwną czy konkurs picia piwa na czas.

Dopiero godzinę przed zakończeniem biesiady rozpoczyna się tzw. anarchia piwna. Wtedy każdy może pić, ile i kiedy chce. Karczma kończy się ogłoszeniem wyników rywalizacji i wybraniem zwycięzców, którzy często otrzymują symboliczne upominki oraz Przechodni Puchar Prezesa.

źródło: Kopalnia.pl

To teraz zapraszamy Gwarków Karczmę A.D. 1978

Anno Domini MCMLXXVIII W jesienny zmierzch A.D. 1978 gwarkowie kopalni”Konin” poraz trzeci przy stołach biesiadnych w Karczmie Piwnej zasiedli. Jegrom a krotochwilom Wysokie a Prześwietne w Sprawach Piwnych Nieomylne Prezydium zgody udzielało.

Niedoskonałość powłoki cielesnych i umysłów gwarków przyczyną była częstych abdykacji z urzędu. Przeto ja dla potomnych aby czas nie zaćmił pamięci chronologię Wysokiego Prezydium w księdze uwieczniłem: B.Zawadka, M.Witkowski, A.Bęben, Z.Wawrzyniak.

Takoż również dla potomnych z obowiązku skryby kontrapunktów wymieniam: Władysław Siwiec, Kazimierz Brzeg

Czytelniku mój żałuj żeś świadkiem nie był pasowań młodych gwarków, którzy skokiem przez skórę przez Starszego nad gwarectwem A. Wintera do cechu gwareckiego przyjęci zostali.

Z lisów na gwarków przemienieni zostali: S. Chmielewski – lis major, lisy: J.Olejniczak, R.Stelmaszak, J.Łechtański, W.Maret, Ł.Chojnacki, B.Stamblewski, H.Materla, Zb. Musiał, J.Ligocki,St.Jakubowski

Foto: Andrzej Baraniak Źródło: Karczma Piwna 1976-2016 – to już 40 lat

Jan Urbański