Malarsko w Wieży Ciśnień – zaproszenie na wernisaż

Wystawa „Obrazy symultaniczne” Sławomira Kuszczaka to interesująca i konsekwentnie realizowana propozycja łączenia dwóch porządków malarskich: przedstawiającego i abstrakcyjnego. Na wernisaż zaprasza Galeria CKiS Wieża Ciśnień w Koninie – 5 listopada, 18.00.

Tytułowa symultaniczność odwołuje się również do synchronicznego znoszenia granic między tym, co popularne i rzadkie, wysokie i niskie, efektowne i skromne. Twórca zamiast koncentrować się na tym, co w sztuce współczesnej adekwatne, stosowne i jej „przyrodzone” woli zastąpić to umiarkowaną wizualną grą z okiem własnym i widza oraz wrażeniem surrealistycznej bez/sennej atmosfery.  

prof. dr hab. SŁAWOMIR KUSZCZAK urodził się w 1966 r. w Rawiczu. Studiował w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu (malarstwo) i Akademii Sztuk Pięknych w Ljubljanie (grafika). Dyplom z malarstwa, z wyróżnieniem, w pracowni profesora Jana Świtki.

Od 1990 r. pracuje w PWSSP (obecnie Uniwersytet Artystyczny) w Poznaniu. Od 2011 r. jest kierownikiem Pracowni Rysunku Anatomicznego.

Stypendysta Ministerstwa Kultury i Sztuki. Dwukrotny laureat Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego w Szczecinie.

Jako pedagog współpracował z następującymi uczelniami: Hochschule der Künste w Berlinie, Hochschule für Bildende Künste w Brunszwiku, Akademia Architektury i Designu w Pradze, Akademia Sztuk Pięknych w Ljubljanie, Akademia Sztuki w Bańskiej Bystrzycy, Akademia Sztuk Pięknych w Bratysławie, Akademia Sztuk Pięknych w Cluj Napoca, Uniwersytet Zachodnich Czech w Pilźnie.

Autorskie prace malarskie, rysunkowe, graficzne i fotograficzne prezentował na ponad stu indywidualnych i zbiorowych wystawach w kraju i za granicą.

„Prezentowane na wystawie prace są nie tylko najnowsze, ale – co najważniejsze – są przede wszystkim współczesne, tzn. ukazują, jak przeczuwam, pewien nienazwany jeszcze symptom naszych czasów polegający na dążeniu do (ogólnie pojętego osiągnięcia jedności pomimo różnic. Oczywiście samo dążenie, wartościowane pozytywnie, czy poszukiwanie nie oznacza rezultatu, co w kontekście prac Sławomira Kuszczaka wydaje się być kluczowe. Dążenie to od mniej więcej dwudziestu lat bywa rozmaicie konceptualizowane na gruncie współczesnej filozofii, a dokładniej – jednego z jej nurtów, nazywanego nowym materializmem”.

Fragment tekstu Łukasza Rozmarynowskiego: „Afirmacja różnicy i przełamywanie dualizmów. O pewniej osobliwości prac Sławomira Kuszczaka”

Galeria CKiS Wieża Ciśnień

wernisaż 5.11.2021 g. 18.00

Wystawa czynna do 3.12.2021