W dniu 29 października rozpoczęliśmy w Żychlinie obchody Święta Reformacji.

Z tej okazji w budynku Zespołu Szkół Ekonomiczno-Usługowych (ZSEU w Żychlinie) miała miejsce konferencja popularnonaukowa pt. „Ściana Reformacji”. W czasie poszczególnych prelekcji uczestnicy poznali kulisy powstawania muralu w Żychlinie oraz historię uwiecznionych postaci i ich znaczenie dla Kościoła, miejscowości i regionu.

Słuchacze mieli okazji dowiedzieć się co ma wspólnego Jan Hus z pomnikiem prostytutki w Konstancji, dlaczego Reformacja Huldrycha Zwingliego zaczęła się od jedzenia kiełbasy albo jak wyglądało małżeństwo z rozsądku Marcina Lutra. Uczestnicy usłyszeli też dlaczego polski reformator Jan Łaski stał się tak popularny w Europie, czym była wiara zaangażowana według Jana Kalwina albo co mają wspólnego Mikołaj Rej, Biblia brzeska i Żychlin.

Nie zabrakło również perypetii pierwszego konińskiego reformatora Stanisława Lutomirskiego, wycieczek w kosmos wielkopolskiego seniora Jana Amosa Komeńskiego, talentu i cnoty Fryderyka Chopina oraz pamiętanych i zapomnianych kobiet, które zasłużyły się dla protestantyzmu i regionu. Wszystko to w przyjaznej atmosferze i z żychlińskimi pączkami. W najbliższą niedzielę uroczyste nabożeństwo, koncert i odsłonięcie muralu.

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Żychlinie