Lena Andrzejewska – mająca zaledwie 9 lat uczestniczka zajęć teatralnych w Młodzieżowym Domu Kultury – zdobyła nagrodę podczas 22.Wielkopolskiego Konkursu na Monodram „Młodzi Koryfeusze”, który odbył się w Kleczewie 5 listopada. Jej starsza koleżanka, siódmoklasistka, Florentyna Witkowska otrzymała na tym samym konkursie wyróżnienie.

Lena zaprezentowała monodram pt.: „Bajka o złości i miłości” napisany i wyreżyserowany przez Jarosława Sparażyńskiego na podstawie wierszy Danuty Gellner, Hanny Januszewskiej, Marcina Przewoźniaka i Danuty Wawiłow. Monodram opowiadał o dziewczynce, która smuci się, a potem wpada w złość, kiedy rodzice nie mogą znaleźć dla niej czasu. Oczywiście w finale złość mija, a pojawia się rodzinna, ciepła miłość.

Monodram Florentyny powstał w oparciu o opowiadanie Sławomira Mrożka pt.: ”Lolo”. Spektakl poprzez historię o dwóch szczurach zamkniętych w klatce stawia pytanie: czy lepsza niepewna wolność czy zniewolenie w materialnym dobrobycie.

W konkursie zaprezentowało się 21 monodramistów w całej Wielkopolski, a oceniany był przez profesjonalne Jury, w którego składzie znaleźli się: Kama Kowalewska-Kulawinek z Teatru im. W. Bogusławskiego w Kaliszu, Katarzyna Pawłowska aktorka teatru „Porywacze Ciał” z Poznania oraz instruktor z CKiS w Koninie – Krystian Weber.

Dla Leny i Flory, choć występowały już w spektaklach swoich grup teatralnych, występ w monodramie był ich debiutem. Tym bardziej doceniamy ich konkursowe sukcesy i mamy nadzieję, że za rok będziemy mogli się cieszyć ich kolejnymi monodramami.

Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie