Anno Domini 1983 Cas już wielki abym w ósmym roku Karczmy Piwnej wnętrze jej opisał dla pamięci co by na wieki utrwalona została. Na co dzień stołówką ją zowią jako, że w lesie ślesińskim postawiona jest częścią wywczasów braci górniczej.Jest to ci sala ogromna, podłużna, w której dwa rzędy stołów prostych, surowych na czas biesiady stoją. Wzdłuż stołów ławy dla wygody piwoszów się ciągną, takoż ze sosny prostej przez stolarzów uczynione.

Między rzędami stołów majdan olbrzym na ktorym beczka z piwem króluje, a za nią -czytelniku pochyl głowę- stół mniejszy, ale pokaźny i takoważ ława, które są własnością urzędu najwyższego Prezydium Prześwietnego a Nieomylnego w Sprawach Piwnych.

Z dumą mogę też przekazać, że rąbek stołu i ja skryba z łaski Prezydium podnajmuję i zgodnie z jego wolą zapisy w Księdze Piwnej dokonywać mogę. Po prawicy Prześwietnego Prezydium, aż zgroza powiedzieć, profos surowy narzędzia tortur eksponuje i zgodnie ze swą powinnością często używa. Jest jeszcze wiele innych meblów, a precjozów wszelakich, których nie sposób opisać.

Są też eksponata przeróżne ku krotochwilom niektórych biesiadników przez kontrapunktów rozdawane. Powała Karczmy siecią zdobiona na boki ścian się obwisa, ye zaś jedliną gęsto obijane niczym bór prosty woń żywiczną roztaczają i oczy zielenością napawają.

Mroki jesiennego wieczora, które przez okno do karczmy się wciskają wdzięczne, złote płomyki świec rozjaśniają i atmosferę ciepła czynią. A jest tych świeców chyba kopa. Taka to ci jest Karczma nasza gwarem i śmiechem rozchukana, miejscem najmilszym na calutkim świecie. Nie dziw przeto, że brać górnicza wybiegów wiele czyni i grosza nie skąpi aby jej progi móc przestąpić.

Takoż i było wieczora 26 dnia listopada 1983 roku, w którym to do kompanii zaproszono nowych braci, którzy z beczki zeskoczywszy skórą przepasani zostali.

Dla prządku i pamięci ludzkiej imiona i nazwiska ich zapisuję aby potomność o nich wiedziała i aby sami mogli świadectwem mego zapisu w miarę potrzeby wesprzeć. Łukasiewicz Kazimierz, Ratajczyk Józef, Kowalczykiewicz Henryk, Jankowski Michał, Tararako Walenty, Andrzejewski Andrzej, Majchrazk Błażej, Kopczyński Tadeusz, Ciesielski Ryszard, Maniak Marek, Drożdżyk Paweł Wolnicki Janusz Foto: Andrzej Baraniak

Źródło: Karczma Piwna 1976-2016 – to już 40 lat

Jan Urbański