Wielki finał Tygodnia Praw Dziecka

Wyjątkowa formuła spotkania

26.11.2021 roku odbyło się „Spotkanie przy stole”, czyli podsumowanie Tygodnia Praw Dziecka w Koninie. Takiej dyskusji w naszym mieście jeszcze nie było! Prawie 100 młodych osób w pełnym zaangażowaniu prowadziło ponad 1,5 godzinną rozmowę przy stole na temat praw dziecka w niespotykanej dotąd formule. Long table to formuła dyskusji, w której każda z przyglądających się osób miała możliwość zabrania głosu na określony temat. Trzeba było zająć miejsce przy stole w centrum i wypowiedzieć się, czy to werbalnie, czy też rysując, pisząc na stole. Taki sposób rozmowy pozwala zatrzeć granice między widownią a uczestnikami dyskusji, a także na swobodne, odważne wyrażanie siebie. Młodzi rozmawiali o prawach dziecka w przestrzeni szkolnej, ale i w rodzinie, wśród rówieśników. Spotkanie prowadzone było przez samą młodzież. Z wielką uwagą ich głosu słuchali włodarze miasta prezydent Piotr Korytkowi oraz jego zastępca Witold Nowak. Do zgromadzonej młodzieży zwróciła się też pani Ewa Fałkowska, dyrektorka ds. advocacy UNICEF Polska, aby wyrazić uznanie za organizację Tygodnia Praw Dziecka w Koninie.

„Uważam, że młodzież ma ogromną potrzebę wypowiedzenia się, co zdecydowanie było dzisiaj widać. Myślę, że wydarzenie było ogromnym sukcesem, ponieważ pozwoliło nie tylko pokazać dorosłym, że mamy wiele problemów, ale przede wszystkim stworzyło przestrzeń, w której mogliśmy zostać wysłuchani i mieliśmy pewność, że to, o czym będziemy mówić zostanie uwzględnione. Jednocześnie wiemy, że aby walczyć o lepszą przyszłość zarówno naszą, jak i naszego miasta nie wystarczy jedno takie spotkanie – musimy cały czas uświadamiać innych, czego wymagamy i upewnić się, że jesteśmy i będziemy traktowani poważnie.” – mówi Blanka Hardek – gospodyni spotkania, Radna Młodzieżowej Rady Miasta Konina.

Formuła bardzo spodobała się konińskiej młodzieży – „Wspaniałe wydarzenie, które warto powtórzyć. Mam nadzieję, że ta forma rozmowy przyjmie się na stałe w naszym mieście.” – podkreśliła Julia Gajewska – Radna Młodzieżowej Rady Miasta Konina.

„Dziękujemy wszystkim, którzy dzielili z nami stół . Dyskusja o prawach dziecka nadal trwa. Dzieci mają prawo walczyć o przestrzeganie swoich praw.” – dodaje Emilia Wasielewska – Radna Miasta Konina, opiekunka Młodzieżowej Rady Miasta Konina.

Organizatorami Tygodnia Praw Dziecka było Stowarzyszenie M-LAB, w współpracy z Młodzieżową Radą Miasta oraz samorządem miasta Konina. Partnerami akcji byli również: Młodzieżowy Dom Kultury, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci w Koninie, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Koniński Dom Kultury, Konińskie Stowarzyszenie Spółdzielni Socjalnych SPEKTRUM, Fundacja PODAJ DALEJ oraz Zapatrzeni w Konin.

Wyniki badania opinii dzieci i młodzieży potwierdzają wnioski z dyskusji

Podsumowanie Tygodnia Praw Dziecka było ważnym działaniem w ramach projektu Konin Miasto Przyjazne Dzieciom, w którym Konin stara się o nadanie tytułu przez UNICEF Polska. W trakcie trwania akcji miasto przeprowadziło badanie opinii dzieci i młodzieży na temat znajomości praw dziecka i ich przestrzegania. W ankiecie wzięło udział prawie 1000 młodych ludzi.

Konińskie badania pokazały, że najwięcej praw do decydowania o sobie dają młodym ludziom rodzice. Na co dzień decydują co jedzą, co robią w wolnym czasie, jakie mają obowiązki domowe, do której szkoły pójdą i gdzie pojadą na wakacje. Pozwalają im decydować o swoim wyglądzie i ubiorze co niekoniecznie jest respektowane w szkołach. Podczas spotkania bardzo wybrzmiało prawo do bycia sobą oraz prawo do własnego zdania czy prywatności.

W szkole natomiast nie decydują o niczym ważnym, np. nie decydują jak wyglądają klasy (pomieszczenia szkolne), jak wygląda podwórko szkolne, czują że nie mają wpływu na zapisy statutów szkolnych czy też na menu na stołówkowe, z rzadka decydują o tym gdzie pojadą na wycieczkę szkolną. Notorycznie łamane jest prawo dzieci i młodzieży do zabawy, czasu wolnego i wypoczynku. Ponad 70% ankietowanych uważa, że nie ma wystarczająco dużo wolnego czasu w ciągu dnia. Jedna z opinii młodej osoby mówi wręcz o skracaniu zajęć: – „Tu trzeba odejmować zajęcia a nie dodawać siedzeniem tyle godzin w szkole to przesada”

Podczas dyskusji młodzież dodaje również prawo do miłości kierowane potrzebą okazywania miłości przez rodziców, poczucia bycia akceptowanym czy zgody na bycie w romantycznej relacji, która również zaspokaja ich potrzebę miłości.

24% ankietowanych deklaruje chęć zaangażowania się w życie miasta lub społeczności szkolnej. Najchętniej poprzez wolontariat lub prace w samorządzie szkolnym. Rzadziej wymieniają swój udział w konsultacjach społecznych czy składanie wniosków do Konińskiego Budżetu Obywatelskiego.

Gdyby młodzi mogli decydować, co zrobiliby dla dzieci i młodzieży w mieście lub w szkole?

Z badania wynika, że w Koninie młodym najbardziej brakuje bezpłatnych miejsc do spotkań ze znajomymi (61%) czy też miejsc do spędzania czasu w ruchu i na powietrzu – parków, boisk czynnych po południu, skateparków, zajęć sportowych, tanecznych, teatralnych, muzycznych, placów zabaw, podwórek.

Chcą więcej czasu wolnego, który mogliby przeznaczyć na rozwój swoich zainteresowań i pasji, na odpoczynek i regeneracje po wielu godzinach spędzonym w szkole i odrabianiu lekcji, gdyż są przeciążeni ponad miarę, czy na tak ważne dla utrzymania zdrowia psychicznego spotkania i rozmowy z rówieśnikami.

Co dalej?

– „Ze sceny padło wiele ważnych, dobrych i czasami trudnych słów. Będziemy robić wszystko co w naszej mocy, aby wspólnie z młodymi ludźmi wprowadzać ich postulaty w życie. Tak ważne dla nich prawa: do bycia sobą, miłości, odpoczynku, wolności od przemocy, życia w zdrowym klimacie i wsparcia psychicznego będą wyznaczały cele naszych najbliższych działań. Wkrótce zaprosimy młodych ludzi do dwóch nowych projektów w ramach działań Stowarzyszenia M-LAB, które odpowiadają wprost na te potrzeby. A jako samorząd miasta Konina zaprosimy mieszkańców i młodych ludzi do konsultacji opracowywanego w tej chwili Planu Działań Miasta na Rzecz Dzieci i Młodzieży, który powstaje na bazie diagnozy sytuacji dzieci i młodzieży w mieście.” – mówi Agnieszka Gołębiowska – prezeska Stowarzyszenia M-LAB oraz koordynatorka ds. młodzieży i projektów kreatywnych Urzędu Miejskiego w Koninie.