Sztuka nas szuka z rzeźbą Grzegorza Buciaka

Nowy rok już blisko a wraz z nim przychodzi interesująca odsłona projektu „Sztuka nas szuka” realizowanego przez Centrum Kultury i Sztuki oraz Miasto Konin. Warto się rozejrzeć, spacerując po mieście, albowiem na niektórych przystankach MZK pojawią się od 3 stycznia 2022 r. wielkoformatowe wydruki z niezwykłymi rzeźbami Grzegorza Buciaka.

Artysta tworząc od około 45 lat, wypracował swój własny rozpoznawalny styl. Jego prace charakteryzuje perfekcyjna forma. Te drewniane figury i figurki emanują ciepłem, ujmują prostotą i szczerością. Brał udział w wielu konkursach i wystawach w Polsce i za granicą, często otrzymując nagrody i wyróżnienia.

Grzegorz Buciak jest artystą z kręgu tzw. sztuki nieprofesjonalnej. Jak sam mówi – malował i rysował od zawsze, ale rzeźbą zajął się w latach 70. pod wpływem pewnego górala, z którym pracował w Konińskim Domu Kultury. Paweł Szałapski każdą wolną chwilę wykorzystywał na rzeźbienie w drewnie a Grzegorz podglądał, w jaki sposób to robi i… zaraził się. Rzeźba stała się jego pasją, przy której trwa niezależnie od różnych życiowych zmian i przeciwności losu. W swojej twórczości Grzegorz Buciak odwołuje się przede wszystkim do ważnych tematów z obszaru sztuki ludowej.

Jego prace charakteryzuje perfekcyjna forma i zamiłowanie do dekoracyjnego traktowania wykonywanych przez siebie prac. Każda postać ma swoją osobowość, ma jakiś wyraz twarzy, który nadaje jej charakteru, niepowtarzalności.

Jego rzeźby mają realistyczny modelunek, są wypracowane i pełne subtelnych, ale znaczących detali. Rzeźbione są najczęściej w drewnie lipowym, wykonane w jednej bryle, bejcowane i woskowane.

W twórczości Grzegorz Buciak odnosi się do treści i wartości powszechnie utożsamianych z wsią w jej minionym obliczu, które wyrażają się w tematach obejmujących folklor, lokalne dzieje, zwyczaje i obrzędy, wiejską codzienność. Jego prace budują artystyczno-nostalgiczną wizję mitycznej wsi, obciążoną niewątpliwie pewnymi stereotypami, ale tworzącą odrębny, uwodzicielski świat będący wyrazem kondycji współczesnego człowieka, jego potocznych przekonań i tęsknot.

Tworząc portrety mieszkańców dawnej wsi, przypomina ich tradycyjne zajęcia np. Żniwiarka, Dziewczyna robiąca masło, Kobieta robiąca na drutach, Muzykant, Gajowy. Niektóre prace natomiast ilustrują przysłowia np. „Czas to pieniądz”, „Przelewać z pustego w próżne” czy „Wyszło szydło z worka”. Wyrzeźbił również cykl „4 pory roku” i dziesiątki innych motywów.

Czasami wykonuje również ozdobne elementy przy renowacji mebli.

Prace można oglądać od 3 do 31 stycznia na następujących przystankach MZK:

Rondo Kamińskiego / Szpitalna rondo (przy ulicy Szpitalnej, obok ronda przy nowym kościele)

Hiacyntowa (Chorzeń – „na górce”) x 2

ZS im. Kopernika przy Al. 1 Maja, obok Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika

Dworcowa przy KDK

Wyszyńskiego przy Glince

Zespół Szkół Górniczo-Energetycznych przy ZSGE

Zespół Szkół Górniczo-Energetycznych (przy kasie biletowej, naprzeciwko szpitala)

Grunwaldzka

Szarych Szeregów przy Targowicy