W I niedzielę po Bożym Narodzeniu, 26 grudnia, przeżywaliśmy tradycyjnie Niedzielę Świętej Rodziny. To czas modlitwy o świętość rodzin i małżeństw. W ten dzień przewidziany jest obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich. I w naszym kościele zgromadziły się małżeństwa, które zechciały odnowić swoją przysięgę miłości, wierności i miłości małżeńskiej przed ołtarzem – jak przed kilku, kilkunastu, a nawet kilkudziesięciu laty.

Przewodniczący Rady ds. Rodziny bp Wiesław Śmigiel przypomniał, że w przeżywaniu miłości ludzie wierzący otrzymali „szczególną pomoc, którą jest sakrament małżeństwa”. Zwrócił się z prośbą do duszpasterzy, „aby zorganizowali w parafiach obrzęd odnowienia przyrzeczeń małżeńskich i w homilii zwrócili uwagę wiernych na wartość sakramentalnego małżeństwa”.

Odnowienie przyrzeczeń małżeńskich ma charakter duchowy. Nie jest to ponowna przysięga, ale odnowienie złożonej przed laty, raz na zawsze, przysięgi małżeńskiej. W ramach obrzędu odnowienia ślubowania śpiewany jest hymn do Ducha Świętego. Po nim małżonkowie odpowiadają na trzy pytania kapłana, które nawiązują do złożonej w dniu ślubu przysięgi. W ten sposób ponownie deklarują: „czy chcą wzajemnie się miłować; czy chcą okazywać sobie szacunek i żyć w coraz większej wierności małżeńskiej; czy chcą wspierać się w troskach, w radościach, w zdrowiu i chorobie, służąc sobie, aż do końca życia?”

Parafia Miłosierdzia Bożego w Koninie