Kuracja cytrynowa Głosu Konińskiego z roku 1934

Właściwości lecznicze cytryny Powszechna w gospodarstwie domowym cytryna, ma oprócz właściwości odświeżającej także i właściwości lecznicze.

W przeziębieniach przewodów oddechowych, w katarach działa bardzo skutecznie gorąca, osłodzona miodem limoniada cytrynowa. Silne napady kaszlu często znikają już po spożyciu kawałka cukry, na który wyciśnięto sok z ćwiartki cytryny.

Czarna kawa z cytryną jest dobrym środkiem napotnym. Przeciw reumatyzmowi służy znakomicie kuracja cytrynowa.

Oprócz spożywania soku na chłodno, można stosować kurację gorącą. Gotuje się dwie obrane, pokrajane na w plasterki cytryny w ½ litrze wody, póki 2/3 nie wyparują, osładza wywar i pije przed pójściem na spoczynek. Po dwu dniach pije się wywar cytryn aż do sześciu.

Osobom nerwowym służy dobrze kąpiel z dodaniem cytryn. W tym celu kroi się 5-6 cytryn (razem ze skórką) w plasterki, moczy się przez kilka godzin w zimnej wodzie i wyciąg ten dodaje się do wody kąpielowej.

Ból zębów znika często po kilkakrotnem wypłukaniu ust ciepłą wodą z cytryną. Tak samo nagłe, silne bóle głowy ustają po wypisu szklanki wody sodowej z sokiem z połówki cytryną.

W razie pojawienia się szkarlatyny u dzieci, sok z cytryny jest znakomitym środkiem pomocniczym. Używa się go w następujący sposób : sok z dwóch cytryn utłuczonych w moździerzu, przecisnąć przez rzadkie czyste płótno. Umoczywszy pędzelek w tym płynie, rozpędzlować trzy razy dziennie gardło dziecku. Pędzelek powinien być na długim drążku.

Leczenie cytrynami stosuje się w artretyzmie i reumatyzmie, polega ono na tem, że pierwszego dnia spożywa się sok z jednej cytryny, potem z dwóch, czterech, sześciu i ośmiu, aż do 25 (dnia dziesiątego) poczem przez kilka dni pozostaje się przy tej ilości, wreszcie obniża się w ten sposób i dochodzi do jednej w dniu osiemnastym.

Naturalnie w leczeniu cytrynami należy zachować ostrożność, gdyż nadmierna ilość kwasu cytrynowego może wywołać poważne zaburzenia przewodu pokarmowego, serca, płuc i kiszek.

Sok z cytryny usuwa także różne wypryski i otarcia skórne. Wyciśnięty do wody do mycia nadaje jej miękkość i świeżość.

Głos Koniński nr 40 Sobota 29 września 1934