#TURBOINFORMUJE❗

W jakich godzinach najlepiej prowadzić samochód ❓

Choć nie zawsze istnieje możliwość wyboru pory jazdy, warto zwrócić uwagę na tzw. krzywą gotowości do wysiłku. Uwzględnia ona okresy mniejszej wydajności organizmu.

Jak wynika z badań, najtrudniej prowadzi się pojazd między godziną 24:00 a 3:00. Wówczas istnieje większe prawdopodobieństwo popełnienia błędu.Na temat biologicznej aktywności organizmu napisano wiele prac. Według G. Lehmaimana u osoby pracującej na dzienną zmianę, największą zdolność do wysiłku umysłowego lub fizycznego odnotowuje się godzinę po przebudzeniu.

Następnie wartość ta wzrasta, osiągając poziom ponadprzeciętnej wydajności dobowej. Taki stan utrzymuje się do końca dnia. Wyjątkiem są godziny okołopołudniowe, kiedy obserwuje się niewielki spadek aktywności.

Kiedy lepiej nie wsiadać za kółko?

Jeśli mamy taką możliwość, lepiej nie prowadzić samochodu w godzinach:

🟥 Od 24:00 do 3:00 (w przypadku osób, która na co dzień pracują w ciągu dnia) i od 2:00 do 3:00 (dla osób pracujących na nocną zmianę).

🟥 Od 12:00 do 14:00 – następuje delikatne spowolnienie wydajności i pojawia się większe ryzyko kolizji lub wypadku.

🟥 Dwie pierwsze lub dwie ostatnie godziny prowadzenia pojazdu.

Jak tłumaczy psycholog transportu, Małgorzata Wit-Wesołowska: „Kiedy wydaje się nam, że jesteśmy już blisko celu, zaczynamy się rozluźniać i myślimy, że zaraz będziemy w domu. Wtedy mamy największą. szansę na popełnienie błędu”

Źródła: G. Lehmaim, Praktyczna, s. 1102. Kanał YouTube „Psycholog Transportu”, https://www.youtube.com/watch?v=mctdd6o_Pyg&t=81s