W niedzielne upalne popołudnie za sprawą 11 edycji Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Literackiej mogliśmy posłuchać piosenek, w których tekst i interpretacja pełnią równie ważną rolę, co muzyka.

19 czerwca o godzinie 17 wysłuchaliśmy dwudziestu wokalistów prezentujących się w dwu kategoriach wiekowych: klasy 7-8 szkoły podstawowej oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych.

W jury konkursu zasiedli: Jacek Wójcicki – krakowski aktor i piosenkarz, przez wiele lat związany z Piwnicą pod Baranami; oraz konińscy muzycy, instruktorzy śpiewu i pedagodzy – Kamila Pacześna i Krystian Weber.

Największą popularnością wśród wykonawców cieszyły się utwory do słów Agnieszki Osieckiej. Jednakże w pierwszej kategorii (kl.7-8) zwyciężyła wokalistka śpiewająca piosenkę do wiersza Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Bowiem laureatką pierwszego miejsca została w tej kategorii Michalina Michalak ze Szkoły Podstawowej nr 1 w Kłodawie za wykonanie utworu „Pisz do mnie listy”. Drugie miejsce zdobyła Kornelia Pawłowicz ze Szkoły Wokalno-Aktorskiej „FAMA” z Konina (piosenka „W dziką jabłoń Cię zaklęłam” do słów A. Osieckiej). Trzecie miejsce zajęła Antonina Zommer z Miejskiego Domu Kultury w Turku. Antonina zaśpiewała piosenkę do słów współczesnego poety Jacka Podsiadło, a na gitarze towarzyszył jej autor muzyki i jednocześnie instruktor – Paweł Grabara. Przyznano również dwa wyróżnienia: Antoninie Iglikowskiej (MDK w Turku) i Idze Nowickiej (MDK w Koninie).

W starszej kategorii równych sobie nie miała Iga Brzezińska z konińskiej „Famy”. Iga z towarzyszeniem pianisty zaśpiewała piosenkę „W dziką jabłoń Cię zaklęłam”. Drugie miejsce, z piosenką „Sztuczny miód”, również do słów Agnieszki Osieckiej, zajęła Joanna Knebel ze Studia Piosenki Estradowej HIT w Koninie. Wreszcie trzecie miejsce Jury przyznało Oliwii Stanisławskiej z „Famy” za wykonanie utworu z tekstem Tomasza Jachimka „Ballada o jamniku”. Jurorzy przyznali także trzy wyróżnienia: Anastazji Adaszak ze Studia „My Voice” w Starym Mieście, Weronice Szczepaniak z „Famy” oraz Gabrieli Wszędybył z konińskiego MDK-u.

Impreza odbywała się pod patronatem Prezydenta Miasta Konina Piotra Korytkowskiego. Zdobywcy pierwszych miejsc oprócz nagród regulaminowych otrzymali również nagrody Prezydenta Miasta.

Zwieńczeniem XI Wojewódzkiego Konkursu Piosenki Literackiej był wieczorny koncert Jacka Wójcickiego (jurora konkursu). W wykonaniu artysty mogliśmy usłyszeć piosenki z repertuaru artystów związanych z Piwnicą pod Baranami (Ewy Demarczyk, Marka Grechuty) czy też wokalistów, którym tekst wykonywanych utworów nie był obojętny (Zbigniew Wodecki czy Wojciech Młynarski). Jacek Wójcicki zaczarował konińską publiczność – nie tylko śpiewał, ale miał świetny kontakt z widzami, do każdej piosenki miał osobisty komentarz, często w formie anegdot ze świata estrady i sceny.

Imprezę umiliła restauracja Pepe Nero.

Organizatorem całej imprezy i fundatorem nagród dla laureatów konkursu był Młodzieżowy Dom Kultury w Koninie. Za rok 12 edycja, być może w tym samym miejscu i być może z nową kategorią konkursową „dorośli czyli 19+”. Zapraszamy!