Festiwal Kultury „W stronę tradycji”

3 lipca, g. 13.00

Amfiteatr w Kramsku

Festiwal to jedno z najważniejszych wydarzeń w subregionie konińskim poświęcone lokalnym twórcom. To jedyny w swoim rodzaju przegląd różnorodnych form nawiązujących do regionalnego dziedzictwa, integrujący wszystkich kultywujących rodzimy folklor.

Na kolejną odsłonę Festiwalu zapraszają: Centrum Kultury i Sztuki w Koninie oraz Gminny Ośrodek Kultury w Kramsku. 3 lipca, g. 13.00, amfiteatr w Kramsku.

W części konkursowej festiwalu na sceniezobaczymy żywiołowekapele ludowe, zespoły śpiewacze, gawędziarzy, solistów wokalistów i instrumentalistów oraz zespoły taneczne reprezentujące następujące miejscowości: Witowo, Luboniek, Kłodawę, Babiak, Kawęczyn, Dobrowo, Dziadowice, Malanów, Osiek, Wierzbinek i Dąbie.

Prezentacje ocenią i nagrody przyznają: dr Arleta Nawrocka-Wysocka – muzykolog z Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk, Krzysztof Pydyński – muzykolog, dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. I. J. Paderewskiego w Koninie i Elżbieta Sztamblewska – etnografka z Muzeum Okręgowego w Koninie.

Tradycją naszego Festiwalu stała się kwalifikacja zdobywcy głównej nagrody na Ogólnopolski Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą. Laureat zaprezentuje się w 2023 roku na 57. edycji tego najważniejszego w kraju wydarzenia poświęconego kulturze ludowej.

Integralną częścią wydarzenia jest wystawa prac zgłoszonych na konkurs „Tradycje w twórczości plastycznej”.Prace mają zarówno charakter ludowy, jak i stylizowany. Będzie można obejrzeć: pająki (tradycyjne ozdoby wieszane wewnątrz izb), obrazy malowane na szkle, haftowane obrusy, rzeźby i kolorowe palmy wielkanocne.

Festiwal jest również doskonałą okazją do przypominania o regionalnych zwyczajach. Równolegle do prezentacji muzycznych odbędą się otwarte warsztaty wysypywania wzorów piaskiem. Uczestnicy stworzą wzory kujawskie miałkim, białym piaskiem na specjalnie przygotowanej do konkursu powierzchni. Przewodniczką w tym działaniu będzie ceniona twórczyni ludowa z Kłodawy Jadwiga Tyksińska.

Zainteresowanym rękodziełem polecamy również kiermasz, a różnorodnymi smakami będziemy cieszyć się za sprawą pań z okolicznych Kół Gospodyń Wiejskich, które przygotują tradycyjne potrawy.