Tym razem zabraliśmy naszych gości w piękną muzykę Polesia. W ramach autorskiego projektu ,,Muzyczne podróże z MDK” w Muzeum Okręgowym w Koninie posłuchaliśmy wczoraj nastrojową muzykę z płyty ,,Oj borom, borom. Pieśni Polesia’’ w wykonaniu Maniuchy Bikont i Ksawerego Wójcińskiego. Artystom towarzyszyły młode piosenkarki z Młodzieżowego Domu Kultury w Koninie, podopieczne instruktorki śpiewu Sylwii Dziardziel.

Koncert zaczął się od pieśni wiosennej, zalotnej. Jak mówi Maniucha Bikont dalej pojawiła się niepewność – jaki los spotka młodego chłopca, który wyrusza w poszukiwaniu ukochanej; ciekawość – kto trafi się dziewczynie z pękiem ziół. Potem następują opowieści z dojrzałego już życia – doświadczenie rozłąki, śmierci bliskich, życie z nową rodziną, tęsknota za domem. Na koniec kolędą wrócono znów do zalotów, wesela i pieśni żniwnej o orle, które nawiązują do urodzaju i płodności.

Maniucha i Ksawery to duet, który w autorski sposób łączy jazzową improwizację z ginącymi pieśniami ukraińskiego Polesia. W swoich kompozycjach przywołują pieśni wiosenne, żniwne, weselne, miłosne, dziadowskie, kolędy i kołysanki, łącząc je w opowieści odwzorowujące cykle przyrody i ludzkiego życia. Wspólnie snują opowieści przekraczając granice czasu i gatunków muzycznych, czerpiąc z wieloletnich podróży Maniuchy do śpiewaczek z ukraińskich wsi i wspólnej muzycznej wyobraźni. Niejednokrotnie sięgają także do archiwalnych nagrań z polskich wsi tego terenu.

A już 29 sierpnia o godz. 19 zapraszamy na ostatnie w tym roku Muzyczne Podróże z MDK – ,,Wąski Most” prezentujący muzykę żydowską.

Zdjęcia Olga Marcinkowska