Z fachowej literatury dowiadujemy się, że linię Sompolińskiej Kolei Dojazdowej pobudowano z udziałem Wojska Polskiego w latach 1919-1920. Chodzi o odcinek pomiędzy Sompolnem a Cegielnią.

Kilka lat później w 1927 roku rozpoczęto budowę linii kolei buraczanej z Nykla do Ziemięcina, po której jedynym śladem jaki pozostał, są resztki nasypu na drodze leśnej w miejscowości Wilcza Kłoda.

Mimo to historia kolei wąskotorowej w Sompolnie, została całkiem nieźle udokumentowana na fotografiach, których część obejrzymy na wystawie. Dominują zdjęcia z lat 90. Natomiast jest kilka niezwykłych ujęć z czasów, gdy po torach kursował parowóz Px-48. Wystawa organizowana z okazji 110 LAT kolei przemysłowej na ziemi konińskiej jest drugą odsłoną historii, którą w 2010 r. przedstawił jej pasjonat, Pan Zbigniew Słodkiewicz .

Tym razem uwaga kuratorów została skierowana na walory artystyczne oraz potencjał promocyjny drzemiący w strzępach pamięci po kolei, która w swojej pierwotnej formie już nigdy nie wróci. Istnieje natomiast realna szansa utworzenia na tych terenach, miejsc pamięci, które w sposób aktywny będzie można zwiedzać.

Budując ścieżki rowerowe na nieczynnym torowisku kolejki, rewitalizując tereny wokół stacji oraz znakując szlaki turystyczne, władze gminy aktywnie biorą udział w redefinicji miasta, wykorzystując jeden z jego atutów – historię.

Wystawa rozpoczęła się od ekspozycji w Miejsko-Gminnej Bibliotece Publicznej w Sompolnie a następnie zwiedzający przespacerowali się do wieży ciśnień, by zwiedzić jej niezwykłe, surowe wnętrze. Przybywajcie!

Profil wydarzenia: https://www.facebook.com/events/415983767206761?active_tab=about

Źródło. Trzeci TOR

fot. Katarzyna Janicka. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Sompolnie