Z wielkim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Theo Richmonda, brytyjskiego reżysera filmowego, scenarzysty, a dla nas przede wszystkim autora książki „Uporczywe echo. Sztetl Konin – poszukiwanie” – kroniki losów konińskiego sztetla.

Theo Richmond urodził się w 1929 roku w rodzinie polskich Żydów w Londynie. Na Uniwersytecie Londyńskim ukończył stosunki międzynarodowe. Z czasem stał się reżyserem i scenarzystą filmów dokumentalnych.

Był twórcą cenionych programów dokumentalnych dla BBC. Pisał także teksty publicystyczne o tematyce historycznej i artystycznej dla brytyjskich gazet.

W 1995 roku wydał w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii książkę „Konin a quest”. Zdobyła wiele pochlebnych recenzji, a także prestiżowe nagrody, jak Nagroda za Najlepszą Książkę Faktograficzną kwatalnika „Jewish Quarterly”, włoską nagrodę Omegana, brytyjską Nagrodę Heinmanna, przyznaną przez Królewskie Towarzystwo Literackie.

The New York Times określił ją jako „Notable Book of the Year”. Książkę przetłumaczono na język hebrajski, holenderski, niemiecki, włoski i polski.

Książka o pamięci, która według nakazu hebrajskiej liturgii powinna być przekazywana „le dor wa dor” – z pokolenia na pokolenie – pewnie dlatego autor zadedykował ją swoim rodzicom i dzieciom.

Theo Richmond odszedł po długiej chorobie 25 sierpnia 2022 roku, mając 93 lata.

fot. Theo Richmond w Koninie 2001, zbiory A. Niziołka.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Urbanowskiej w Koninie