Druhny i Druhowie z OSP KSRG Starówka rozpoczęli działania mające na celu pozyskanie środków na remont zabytkowego wozu strażackiego. Każdy będzie mógł dołożyć swoją cegiełkę podczas świątecznego jarmarku, który odbędzie się na Placu Wolności w weekend 10 i 11 grudnia.

Samochód wyłączony z podziału bojowego Daimler – Benz Mercedes 3000F z roku 1942 roku.

Historia samochodu jest niezwykła, Mercedes trafił do Konina w 1942 r. i przez 3 lata był na wyposażeniu niemieckiej straży w mieście . W styczniu 1945 r. samochód wraz z polska załogą ewakuowano w głąb Rzeszy Niemieckiej. Przy pierwszej okazji strażacy uciekli . Nie zapomnieli jednak o mercedesie , dokładnie zapisali jego numery i znaki szczególne . Samochód odnaleziono w Lubece w 1947 r. a identyfikacja była łatwa ponieważ widniały na nim symbole konińskiej jednostki strażackiej. Po załatwieniu formalności udało się sprowadzić wóz do Konina. Do połowy lat 70-tych brał czynny udział w akcjach strażackich. Służył także jako samochód propagandowy. Zapomniany zniknął z krajobrazu konina , by w 2001 roku powrócić do ,,służby ‘’.

Z wagi na status pojazdu zabytkowego renowacja samochodu zostanie przeprowadzona pod kontrolą konserwatora zabytków. W Wielkopolsce jest to jedyny samochód zabytkowy z tyloma latami służby w straży pożarnej .

źródło: strazacki.pl