Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Koninie informuje, że Światowy Dzień AIDS, z inicjatywy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) od 1988 r. corocznie obchodzony jest 1 grudnia. Krajowe Centrum ds. AIDS rozpoczyna nową, ogólnopolską kampanię społeczną pod hasłem: „Jedyny taki test” (#jedynytakitest), której celem jest popularyzacja wczesnej diagnostyki w kierunku HIV. Kampania trwać będzie od 16 listopada 2022 r. do 2 grudnia 2022 r., ze szczególnym uwzględnieniem Europejskiego Tygodnia Testowania w kierunku HIV (ETT) w dniach 21-28 listopada 2022 r. oraz Światowego Dnia AIDS w dniu 1 grudnia 2022 r. W załączeniu materiały do kampanii.

Wzmożone działania promocyjne prowadzi Punkt Konsultacyjno – Diagnostyczny w Poznaniu przy ul. Mickiewicza 5/4, w którym można wykonać anonimowo i bezpłatnie test w kierunku HIV w województwie wielkopolskim:

  • Poznań, ul. Mickiewicza 5/4, Punkt Pobrań Diagnostyki,

poniedziałki, środy, piątki w godzinach od 16:00 do 20:00,

pobrania krwi odbywają się do godziny 19:30, telefon: 730-110-830 – czynny w czwartki

od 17:30 do 19:00 , e-mail punktu: poznanpkd@gmail.com

Więcej informacji na stronie Krajowego Centrum ds. Aids: www.aids.gov.pl. oraz na stronie kampanii: http://jedynytakitest.aids.gov.pl/ . W załączeniu materiały dotyczące kampanii.

Ponadto informujemy, że Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu po raz XX zaprosiła uczniów do wojewódzkiego konkursu na infografikę pod hasłem ,,Nie daj szansy AIDS”. Organizatorem konkursu na etapie powiatowym jest Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Koninie, partnerami działań są Urząd Miejski w Koninie oraz Starostwo Powiatowe w Koninie.

Zadaniem uczestników konkursu było wykonanie fotografii pod hasłem ,,Nie daj szansy Aids” , która będzie propagowała wiedzę na temat profilaktyki zakażeń HIV i chorób przenoszonych drogą płciową. Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych województwa wielkopolskiego. W etapie powiatowym konkursu udział wzięły 4 szkoły ponadpodstawowe, nadesłano 12 prac.

Najwyżej oceniono fotografię przygotowaną przez uczennicę II Liceum Ogólnokształcącego w Koninie. Fotografię przygotowaną przez uczennicę z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Sompolnie komisja oceniała na II miejsce, III miejsce przyznano pracy uczennicy z Zespołu Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego w Koninie oraz uczennicy z Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Zawodowego w Koninie. Ponadto komisja przyznała wyróżnienia sześciu uczniom, którzy wzięli udział w konkursie.

Podsumowanie konkursu na etapie powiatowym odbędzie się w ramach obchodów ,,Światowego dnia Aids” w dniu 02 grudnia 2022r. w Zespole Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego w Koninie o godzinie 9.00. W ramach obchodów odbędą się, m.in.: podsumowanie konkursu na fotografię ,,Nie daj szansy AIDS”, wręczenie nagród, wykład nt. ,,Problematyki HIV/AIDS” oraz quiz międzyklasowy.

Partnerami działań w ramach obchodów ,,Światowego Dnia AIDS” są:

– Starostwo Powiatowe w Koninie,

– Urząd Miejski w Koninie,

– Zespół Szkół Budownictwa i Kształcenia Zawodowego w Koninie.