Zaspy, śnieg, wiatr, chłód – takie zjawiska pogodowe spotykały powstańców styczniowych 160 lat temu.

W podobnych warunkach 21 stycznia 2023 r. na rajd śladami powstania styczniowego wybrało się prawie 40 piechurów z Konina. Dzięki linii SPACER MZK Konin dojechali do centrum Kazimierza Biskupiego, gdzie zostali powitani przez przedstawicieli Stowarzyszenia „Kazimierzanie” Alicję Radocką i Marka Granicznego. W rolę cicerone po Dobrosołowie wcielił się Łukasz Rewers, członek m.in. Towarzystwa Przyjaciół Konina.

Przed najgęstszą śnieżycą osłonił wędrowców wzniesiony w XXI w., na miejscu spalonego, kościół pw. św. Jakuba Apostoła w Dobrosołowie. Z inicjatywy mieszkańców przed kościołem powstało w 2022 r. miejsce pamięci o historii wsi i parafii.

Pod Dobrosołowem miała miejsce bitwa 2 marca 1863 roku. Na cmentarzu parafialnym wiązankę na zbiorowej mogile powstańczej złożył najmłodszy uczestnik rajdu Wojtek Pęcherski. Upamiętniono rodziną Godlewskich i inne zasłużone osoby. Na tym cmentarzu spoczął poległy w Afganistanie 4 października 2011 r. starszy szeregowy Rafał Nowakowski, pośmiertnie awansowany na sierżanta i odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Krzyża Wojskowego. Urodził się w Koninie, a służył w 17. Wielkopolskiej Brygadzie Zmechanizowanej w Międzyrzeczu od 2003 r. „Kazimierzanie” zaprosili uczestników rajdu na herbatę i ognisko do miejscowej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Powstania Styczniowego.

Posileni turyści udali się linią SPACER MZK Konin do Konina, gdzie na Wale Tarejwy dołączyli do uroczystego złożenia wiązanek pod głazami upamiętniającymi straconych w Koninie powstańców Zygmunta Waryłkiewicza i o. Maksyma Tarejwę.