W 85. rocznicę wybuchu II Wojny Światowej i Dnia Weterana Walk o Niepodległość RP spotykaliśmy się w szczególnym dla mieszkańców Konina i powiatu miejscu, w którym od hitlerowskich kul poległo w pierwszych tygodniach wojny blisko 60 koninian i mieszkańców powiatu.
Przy Pomniku Pomordowanych w latach 1939-45, za Parkiem Miejskim im. Fryderyka Chopina w Koninie historię tamtych dni przypomniała Aldona Olesiak z Centrum Doskonalenia Nauczycieli w Koninie.
Podczas uroczystości wręczone zostały Srebrne Odznaki Związku Inwalidów Wojennych RP, które otrzymali: Zenona Sroczyńska oraz Zbigniew Gościński. W niebo tradycyjnie poszybowały gołębie – symbole pokoju, a przesłanie kombatantów wygłosił kapitan Krzysztof Łętowski.
Za pamięć i obecność zgromadzonym podziękował zastępca prezydenta Witold Nowak. – Wiemy, że możemy cieszyć się wolnością. I pielęgnujmy to, tak jak pielęgnujemy pamięć o tych, którzy tę wolność nam przynieśli – mówił zastępca prezydenta.
Oprawę muzyczną wydarzenia przygotowała Orkiestra Dęta PAK KWB Konin.
Po uroczystości za parkiem kwiaty i znicze złożono na Cmentarzu Parafialnym przy ul. Kolskiej w trzech miejscach: na mogile ofiar niemieckiego nalotu na Konin z pierwszych dni września 1939 roku, w kwaterze żołnierzy polskich poległych w obronie Ojczyzny w latach 1918-45, a także na grobie Piotra Barańskiego – członka załogi i obrońcy Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w wojnie obronnej 1939 roku.
Paweł Adamów zastępca prezydenta złożył kwiaty w imieniu mieszkańców Konina na uroczystości organizowanej przez wojewodę wielkopolską w Poznaniu.
_______________