13 września, na zaproszenie Powiatu Konińskiego, salę Domu Kultury OSKARD wypełniła muzyka i melomani twórczości Fryderyka Chopina. Wszystko to za sprawą kilku jubileuszy: 25 lat kultywowania związków Fryderyka Chopina z ziemią konińską, 90-lecia zasłużonego dla polskiej kultury Towarzystwa im. Fryderyka Chopina i XX edycji Festiwalu Pianistycznego „Chopinowskie Interpretacje Młodych”.

– Gala jest podziękowaniem dla wszystkich, którzy przez ćwierć wieku dbali o to, by pamięć o pobycie Chopina na weselu Melanii Bronikowskiej i Wiktora Adama Kurnatowskiego w pierwszych dniach września 1829 roku w Żychlinie nie zaginęła, a jego muzyka rozbrzmiewała w pałacu jak najczęściej, w myśl słów wielkiego kompozytora i pianisty: „słowo rodzi się z dźwięku – dźwięk przed słowem”…. – tymi słowami gości powitała Katarzyna Fryza Starosta Koniński.

2 września – 25 lat temu w Żychlinie, w Zespole Szkół Ekonomiczno-Usługowych, mieszczącym się w dawnym pałacu Bronikowskich, odsłonięto tablicę poświęconą Fryderykowi Chopinowi. Wśród „odsłaniających” była ówczesna Starosta Koniński – Elżbieta Streker-Dembińska. W ten symboliczny sposób rozpoczęła się historia,
w której przekazywane są informacje o pobycie Fryderyka Chopina w Żychlinie oraz pielęgnowana jest pamięć o tych faktach i przypominamy twórczość kompozytora.

Gala była okazją do uhonorowano osób i podmiotów wspierających ruch chopinowski tytułem „Mecenasa Kultu Chopinowskiego” przyznawanym przez Zarząd Towarzystwa im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Tytuł ten otrzymali: Powiat Koniński, Henryk Kamiński, Anna Kapturska, Edward Sulejczak, Jadwiga Wręga, Katarzyna Broj, Witold Nowak i Ewelina Rapeła. Odznaki wręczyli członek zarządu Towarzystwa im. Fryderyka Chopina – Ryszard Sławiński oraz prezes żychlińskiego koła Towarzystwa – Krzysztof Pydyński.

W pierwszej części koncertu, Piotr Alexewicz zagrał Fantazję C-dur op. 17 Roberta Schumanna oraz Polonez As-dur op. 53 Fryderyka Chopina. W drugiej części, w wykonaniu Piotra Alexewicza oraz Orkiestry Filharmonii Poznańskiej pod batutą Jakuba Chrenowicza, zabrzmiał Koncert fortepianowy f-moll op. 21 Fryderyka Chopina.

Publiczność zachwycona niezwykłym wykonaniem koncertu prosiła dwukrotnie o bis.

 
Wydarzenie współfinansowane było przez Samorząd Województwa Wielkopolskiego w ramach programu „Kultura w drodze”.

Partnerami byli: Grupa Kon-Plast Sp. z  o.o., Filharmonia Poznańska im. Tadeusza Szeligowskiego, Centrum Kultury i Sztuki w Koninie, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina w Warszawie, Towarzystwo im. Fryderyka Chopina – Koło w Żychlinie k. Konina, Państwowa Szkoła Muzyczna I i II stopnia w Koninie oraz Firma KAWAI, która użyczyła fortepian.