Podczas Żywego Skansenu w naszym Muzeum, 20 września, wystąpi Zespół Tańca Ludowego „Uśmiech” reprezentujący Szkołę Podstawową im. Bolesława Prusa w Liścu Wielkim, Gmina Stare Miasto.

Swoją działalność rozpoczął w 1973r. Główny cel działalności zespołu to ocalić od zapomnienia to co piękne, nasze, polskie. Można powiedzieć, że jest to zespół międzypokoleniowy, ponieważ tańczyli w nim rodzice, rodzeństwo i dziadkowie obecnych tancerzy. W ten sposób powstała szczególna przestrzeń wymiany doświadczeń i wartości w której tradycja była i jest przekazywana z pokolenia na pokolenie poprzez tańce i piosenki ludowe.

Obecnie do zespołu należą dzieci i młodzież w wieku od 8 – 16 lat. Przez ponad 50 lat istnienia zespół wziął udział w różnych uroczystościach gminnych, powiatowych, wojewódzkich a także koncertował poza granicami naszego kraju. Współpracował z wybitnymi choreografami, regionalistami oraz ekspertami w dziedzinie polskich tańców narodowych i regionalnych. Zdobył wiele nagród na niwie artystycznej. Instruktorem zespołu od 1997r. jest Karolina Zawal wychowanka założycielki zespołu Barbary Kwiecińskiej.

Na Festiwalu Dziedzictwa Kulturowego „Żywy Skansen” Zespół Tańca Ludowego „Uśmiech” zaprezentuje tańce i piosenki na ludową nutę.

Sobota, 20 września 2025 r., godz. 13:00–18:00

Skansen Etnograficzny, Muzeum Okręgowe w Koninie

Projekt dofinansowany ze środków budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji w ramach programu „Nasze tradycje”.

Muzeum Okręgowe w Koninie