Wspólnie z biskupem Andrzejem Łaskarzem, Jadwigą Łącką i rodem Kwileckich mam zaszczyt zaprosić Państwa na ich dawne włości do zamku w Gosławicach, obecnej siedziby Muzeum Okręgowego w Koninie.
Poświęcimy teraz chwilę uwagi historii muzealnictwa w Koninie. Do powołania do życia w Koninie placówki muzealnej nawoływał na łamach prasy regionalnej już w 1936 roku znany koniński społecznik i regionalista Ryszard Michalski. Jednak dopiero w 1953 roku z inicjatywy konińskiego oddziału PTTK, w dawnym pomieszczeniu sklepowym przy skrzyżowaniu ulic Wiosny Ludów z Gwoździarską powstała regionalna izba pamiątek. Dwa lata później rozrosła się do rangi Muzeum Regionalnego. W maju 1959 r. muzeum przeniosło się do budynku przedwojennego kina „MODERNE” przy ulicy Słowackiego. Wśród organizatorów i darczyńców należy wymienić Ryszarda Michalskiego, Antoniego Studzińskiego, Zygmunta Pęcherskiego, Antoniego Szałka, Stanisława Wajchta i Jana Sznajdra. W tym czasie muzeum było prowadzone społecznie przez członków PTTK.
W 1966 roku uchwałą Prezydium Powiatowej Rady Narodowej powołano do życia pierwsze w regionie konińskim państwowe muzeum o nazwie Muzeum Zagłębia Konińskiego. Organizatorem tej placówki i jej pierwszym kierownikiem był dr Andrzej Nowak.W części budynku po szkole górniczej w Marantowie w 1967 roku na powierzchni około 200 m2 uruchomiono pierwsza stałą wystawę. Pomieszczenia te były bezpłatnie udostępnione przez KWB „KONIN” i to dzięki wydatnej pomocy kopalni placówka przetrwała najtrudniejsze pierwsze lata swej działalności. Muzeum Zagłębia Konińskiego przejęło część zbiorów po nieistniejącym już w tym czasie muzeum PTTK.
W 1975 roku na skutek nowego podziału administracyjnego muzeum uzyskuje rangę okręgowego, a stanowisko dyrektora obejmuje dr Łucja Pawlicka-Nowak, muzeum pod nowym kierownictwem dynamicznie się rozwija, na szeroka skalę prowadzone są badania archeologiczne i etnograficzne, czego pokłosiem jest powiększenie kolekcji muzealiów. Latem 1982 roku muzeum przenosi się do obecnej siedziby, przejmując budynki podworskie należące do zespołu zamkowego, adaptując je na pracownie i biura. Po czterech latach zostaje oddany do użytku zamek, a od 2010 roku ruszają ekspozycje w wyremontowanym budynku spichlerza. Muzeum za swą pracę zdobywa liczne nagrody.
Jak jest dziś, za co kochacie nasze muzeum i dlaczego warto je cyklicznie odwiedzać?
Obecnie działania muzeum są skupione w kilku działach, zorganizowane są wystawy stałe i wiele wystaw czasowych. Muzeum Okręgowe w Koninie zdaje sobie sprawę, że by pozyskać zwiedzających i na stałe utrzymać ich przy sobie musi iść z duchem czasu i wyjść z nowoczesną ofertą również poza sale ekspozycyjne. Nasze muzeum znakomicie sobie z tym radzi organizując liczne cieszące się dużym powodzeniem imprezy plenerowe jak zloty zabytkowych aut, czy wspaniałą żywą lekcję historii i tradycji w postaci żywego skansenu, oraz lekcji muzealnych i warsztatów o bardzo różnorodnej tematyce dla uczniów szkół i przedszkolaków. Dzieci kochają zrekonstruowanego słonia leśnego Gosława i chętnie go odwiedzają, pracownicy i sympatycy kopalni mogą odwiedzić wiele wystaw związanych z wydobyciem i przerobem węgla brunatnego w naszym regionie. Można tu znaleźć wiele historycznych tematów związanych z naszym miastem, zaręczam, że można tu przyjechać na cały dzień i znakomicie spędzić czas ze swoimi najbliższymi, do czego Was serdecznie zachęcam.
Tomek Biedziak