Jakiś czas temu informowaliśmy Państwa o przeprowadzanych ćwiczeniach wojskowych ze scenariuszem naruszenia przestrzeni powietrznej naszego kraju przez wrogi statek powietrzny stwarzający realne zagrożenie dla ludności cywilnej i planowanym użyciem podczas tych ćwiczeń syren alarmowych na terenie Konina informujących o tym zagrożeniu.
Wtedy jeden z naszych czytelników zadał bardzo ciekawe i uważam ważne pytanie, co by było gdyby to nie były ćwiczenia, a wyjące syreny informowałyby mieszkańców o realnym zagrożeniu z powietrza, jak się wtedy zachować, gdzie udać, czy w Koninie są schrony przeciwlotnicze?
Jako, że temat wydał mi sie bardzo intetresujący i ważny postanowiłem zwrócić się z zapytaniem do odpowiedniego wydziału w Urzędzie Miejskim w Koninie z prośbą o odpowiedź na interesujące nas pytania.
Informacja przygotowana przez Pawła Figurskiego – kierownika Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM w Koninie przedstawia się następująco:
„W przypadku ogłoszenia alarmu o realnym zagrożeniu system ostrzegania przed uruchomieniem sygnału dźwiękowego przekaże też informację słowną o rodzaju alarmu z zaznaczeniem, że to nie jest ćwiczenie.
Alarmy ćwiczeniowe zawsze poprzedzone są ogłoszeniem ich wystąpienia z 24 h wyprzedzeniem w środkach masowego przekazu.
W Koninie nie ma schronów dla ludności. Nie ma obowiązku ich budowania. Kiedyś znajdowały się pod budynkami mieszkalnymi przy ul. Kolejowej oraz Armii Krajowej, ale zostały zaadaptowane na cele prywatne w momencie przejęcia budynków przez wspólnoty mieszkaniowe.
1. Osoby znajdujące się w domu powinny:
– ubrać się,
– wyłączyć wszystkie urządzenia elektryczne i gazowe
– zamknąć okna i zabezpieczyć mieszkanie,
– zabrać dokumenty osobiste, zapas żywności, indywidualne środki ochrony przed skażeniami, środki opatrunkowe oraz w miarę potrzeb i możliwości latarkę elektryczną, koc, odbiornik radiowy (na baterie) itp.,
– zawiadomić o alarmie sąsiadów (mogli nie usłyszeć sygnału alarmowego),
– pośpiesznie udać się do najbliższego miejsca ukrycia.
2. Osoby znajdujące się w zakładzie pracy, szkole lub miejscu publicznym powinny:
– przerwać pracę (wyłączyć maszyny i urządzenia), naukę, podróż,
– udać się do najbliższego schronu lub ukrycia, jeżeli taki znajduje się w zakładzie pracy
– pomagać słabszym, chorym, niepełnosprawnym,
– podporządkować się ściśle poleceniom służb porządkowych (obrony cywilnej).
3. Prowadzący pojazdy mechaniczne powinni je zatrzymać.
Pojazdy należy ustawić tak, aby nie blokowały ciągów komunikacyjnych i wejść do ukryć. Obsługa pojazdów i pasażerowie udają się do najbliższego ukrycia.”
Aktualizacja: W związku z zapytaniami czytelników dotyczącymi określenia „miejsce ukrycia” zwróciłem się z prośbą o doprecyzowanie, cytuję odpowiedź jaką otrzymałem od Pawła Figurskiego: „W okresie pokoju do ochrony przed skutkami ekstremalnych zjawisk pogodowych (huraganów i trąb powietrznych) wykorzystuje się pomieszczenia istniejących budynków o konstrukcji żelbetowej lub murowanej (najlepiej piwnice i podpiwniczenia). W przypadku podwyższenia stanu gotowości obronnej państwa w celu ochrony przed założonymi czynnikami rażenia przygotowuje się doraźne ukrycia przez adaptację istniejących obiektów budowlanych lub w formie wolno stojącej.”
Tomek Biedziak