Uprzejmie dziękujemy, że dzielicie się z nami swoimi zdjęciami, relacjami ze spacerów, refleksjami. Od jednego z naszych czytelników Dominika Ciesielskiego otrzymaliśmy taką oto fotorelacje z komentarzem:
Dziś wybrałem się z córką na spacer. Korzystając z pięknej pogody i z momentu kiedy spała, postanowiłem wybrać się w kierunku dawnej brykietowni. Zrobiłem parę fotek by upamiętnić jeszcze to co pozostało. Szkoda, że to miejsce wygląda obecnie tak.
W redakcyjnym archiwum posiadamy takie oto zdjęcie tego miejsca
W artykule zamieszonym w Głosie Górnika znaleźliśmy taką oto galerię naszej brykietowni:
Fot. archiwum, Piotr Ordan
W internecie natknęliśmy się na to niezwykłe zdjęcie Adriana Kuliga z „kawałkiem naszej pięknej historii”, opatrzone takim oto komentarzem:
Konin, dawna brykietownia KWB Konin – parowóz bezogniowy TKi3b-48 oczekuje na zatrudnienie.
Brykietownia została zamknięta w 2002 roku, a w 2005 roku zostały wyburzone ostatnie pozostałości po niej.
Sam parowóz, po likwidacji zakładu, został przekazany do skansenu w Karsznicach, a ostatecznie zasobnik został pocięty, podwozie zaś zostało sprzedane do Niemiec.
I jeszcze jedno zdjęcie parowozu bezogniowego z inną jego historią
Na zdjęciu widoczny jest najprawdopodobniej parowóz bezpaleniskowy TKh-4b-11 z kotłem nr 075 z 1954 roku. Parowóz powstał w ZNTK Wrocław z parowozu Tp4. Pracował najpierw w KWB Konin – Brykietownia Marantów, a od 1967 roku w Elektrociepłowni Warszawa-Powiśle. Tam do 1974 rokum, potem Elektrownia Ostrołęka i tam dokonał żywota. Maszyn tego typu zbudowano 28 egzemplarzy.
Dariusz Wilczewski