Jako, że temat lekarzy i szpitali jest ostatnio mocno na czasie, czesto zapewne odwiedzamy budynek Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Koninie i widzimy tabliczkę informującą nas, że nasz szpital nosi imię Romana Ostrzyckiego, ciekawi mnie ilu z nas wie kim był ten zacny obywalet naszego miasta…
Skorzystajmy z wiedzy zgromadzonej na stronie Towarzystwa Przyjaciół Konina, dowiemy się tam, że Roman Ostrzycki urodził się 25.08.1851 roku w Cekowie k/Kosmowa (kaliskie) jako syn Ignacego, wójta gminy Ceków i Emilii z domu Stanczewskiej (pochodzenie chłopskie). Gimnazjum ukończył w Kaliszu, studia medyczne odbył na Uniwersytecie Warszawskim. Praktykę lekarską odbył w Wilnie i Petersburgu. W 1880r. (lub okolicach 1844r.) przebywał w Koninie, zaś w latach 1894-1898 w Kole. W okresie I wojny światowej pełnił funkcję kierownika miejskiego szpitala Św. Ducha w Koninie.
http://szpital-konin.pl/SK/2020/07/dokumenty-rehabilitacja/
Cóż jeszcze warto wspomnieć o doktorze Romanie, zapewne to, że poza pracą zawodową był społecznikiem z krwi i kości, latach 1911-1920 pełnił funkcję Prezesa Ochotniczej Straży Pożarnej w Koninie, w 1913r. był współzałożycielem i pierwszym Prezesem Oddziału Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego w Koninie, na siedzibę konińskiego oddziału użyczył swoje mieszkanie.
W latach 1915-1919 był członkiem Rady Miejskiej Konina, warto wspomnieć, że był jednym z 14 radnych , którzy zagłosowali w dniu 15 września 1915 roku za budową elektrowni miejskiej.
Zmarł w Koninie 12.09.1921 roku na tyfus plamisty jako ofiara zawodu pozostawiając żonę Helenę z Drozdowskich (z pierwszego małżeństwa Krywult). Spoczął w rodzinnym grobowcu na cmentarzu przy ulicy Kolskiej w Koninie. Dzięki środkom z kwest, prowadzonych od 2010 roku przez Towarzystwo Przyjaciół Konina, wsparciu PTTK i Banku Spółdzielczego, grób ten został wyremontowany w 2012 roku.
Zajrzyjmy do Głosu Konińskiego z piątku 16 września 1921 roku, gdzie znajdziemy następującą informację o śmierci doktora Romana:
„Sp. Dr. Roman Ostrzycki
W poniedziałek 12 września r. b., o godz. 5 zrana, zgasł w Koninie znany powszechnie Dr. Roman Ostrzycki, lekarz naczelny szpitala miejskiego, a ostatnio i kolejowy.
Dr Ostrzycki znany był daleko poza Koninem, w którym mieszkał, i pomimo poważnego wieku – miał w chwili zgonu 72 lata – oddawał się z podziwu godną wytrwałością swej pracy zawodowej. Leczył nie tylko dla zarobku; świadczą o tem liczni biedacy, którym zmarły nieraz zamiast honorarium brać, zostawiał pieniądze na lekarstwa. Miał złote serce, to też wieść o jego śmierci wzbudziła żal powszechny.
Dr. Ostrzycki urodził się w Cekowie r. 1849. Po ukończeniu gimnazjum w Kaliszu i Szkoły Głównej w Warszawie od r. 1880 osiadł w Koninie, gdzie pracował do zgonu, zdobywając sobie powszechne uznanie nietylko jako lekarz znakomity, lecz i człowiek zacny.
Cześć jego pamięci!”
Popatrzmy na archiwalne zdjęcia Szpitala św.Ducha, gdzie Roman Ostrzycki pracował i zobaczmy jak się to miejsce zmieniało na przestrzeni lat, aż do dnia dzisiejszego.
Tomek Biedziak
Źródła informacji: opracowanie Michała Gruszczyńskiego (PTTK) na podstawie: „Słownika lekarzy polskich XIX w.” t. IV wyd. WN Semper 1997, s. 294; „Przewodnika po Guberni Kaliskiej”, „Czasu udręki i czas radości” Anny Skarbek-Sokołowskiej, wyd. Ossolineum 1977, s. 177 / Głos Koniński 16 września 1921