Gdyby w Koninie miała pojawić się ławeczka z ważną dla naszego miasta osobą, która zrobiła wiele dobrego dla Konina i jego mieszkańców lub rozsławiła nasze miasto na świecie, to komu byście „zafundowali taką ławeczkę?
Jeśli chodzi o mnie to przyszły mi na myśl następujace osoby:
- Ernest Paweł Michel (1852-1926), był drukarzem, księgarzem, wiceburmistrzem Konina i rajcą miejskim, ale przede wszystkim ogromnym społecznikiem, filantropem, to on ufundował pierwszą lampę Solux do konińskiego szpitala. Był budowniczym pierwszego bulwaru nad Wartą, współinicjatorem powstania elektrowni i łaźni miejskiej, współzałożycielem Towarzystwa Kredytowego, poźniejszego Banku Konińskiego. Był ogromnym patriotą kochającym Polskę i w takim duchu wychowywał swych potomków, jego wnukowie Stanisław Paweł i Wiesław Antoni oddali swe młode życie za Polskę ginąc w Powstaniu Warszawskim.
- Mieczysław Bekker (25.05.1905-8.01.1989) od 1908 roku mieszkał w podkonińskich Gosławicach, żołnierz Wojska Polskiego, uczstnik kampanii wrześniowej, ale przede wszystkim światowej sławy naukowiec, pod jego kierownictwem skonstruowano w koncernie General Motors w kooperacji z Boeingiem pojazd księżycowy Lunar Roving Vehicle (LRV).
- Piotr Janaszek (21.04.1947-06.12.1998) urodził się w rodzinie kultywującej etos pracy organicznej, co znakomicie kontynuował w swym dorosłym życiu, harcmistrz, lekarz ortopeda, realizował formę terepii poprzez obozy harcerskie, twórca Oddziału Rehabilitacji Dziecięcej, Poradni Zaopatrzenia Ortopedycznego, warsztatów terapii zajęciowej, twórca Ośrodka Rehabilitacji Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej w Mielnicy nad Gopłem i Fundacji Mielnica, organizował też pierwsze Ogólnopolskie Olimpiady Umiejętności Osób Niepełnosprawnych „Abilimpiada” , kochał dzieci, zwłaszcza te niepełnosprawne i odrzucone dając im szansę na rehabilitację i integrację ze społeczeństwem, pomagał, ale nie wyręczał, chcąc dać im motywację do rehabilitacji i maksimum samodzielności. Za swą pracę otrzymał wiele nagród i wyróznień, w tym to które cenił najbardziej, przyznany przez dzieci Order Uśmiechu.
- Jan A.P. Kaczmarek urodzony w Koninie 29 kwietnia 1953 roku, światowej sławy polski kompozytor, autor autor muzyki do ponad 60 filmów długometrażowych i dokumentalnych, oraz polskich i amerykańskich spektakli teatralnych, laureat Oskara za muzykę do filmu „Marzyciel” w 2004 roku, współtwórca instrumentu muzycznego niewkacz, którego konstrukcja została oparta na Fidoli Fischera. Jest dyrektorem i twórcą Międzynarodowego Festiwalu Filmu i Muzyki Transatlantyk w Łodzi.
To moje subiektywne propozycje, a jakie są Wasze, kogo chcielibyscie widzieć na takowej ławeczce w naszym mieście, jeżeli by powstała, czy uważacie, że taka ławeczka byłaby fajną atrakcją w Koninie?
Zapraszam do dyskusji.
Tomek Biedziak
źródło fotografii: Wikipedia, oficjalny profil Jana A.P. Kaczmarka na Fb.