Przed nim słowa w piosence służyły jako podpórka melodii. Bywały ładne, ekscytujące, wpadające w ucho. Dopiero Dylan sprawił, że mogą być ważne. 19 marca, w Salonie Poezji i Literatury w Konińskim Domu Kultury, o twórczości Boba Dylana opowiadać będzie i je prezentować Filip Łobodziński.
Katarzyna Kubacka-Seweryn szukając inspiracji do poetyckich podróży zwróciła uwagę na Boba Dylana, bowiem – po pierwsze – Bob Dylan 13 października 2016 roku został laureatem literackiej Nagrody Nobla a po drugie – właśnie do księgarni trafił „Duszny kraj”, obszerny zbiór „Blowin’ in the Wind” i 119 innych tekstów Boba Dylana w przekładzie Filipa Łobodzińskiego.
Północ minęła, a dla mnie zaczyna się dzień…
Dylan poetą? – pytało wielu, tuż po przyznaniu mu literackiego Nobla. Filip Łobodziński przekonuje (na www.strefapiosenki.pl): „To facet, który bardzo głęboko siedzi w tradycji, a jednocześnie tworzy coś, czego nie tworzy nikt inny. W pewnym sensie on sprowokował kulturę popularną do tego, by pojawiło się w niej coś takiego jak piosenka, która o czymś mówi. Piosenka będąca literaturą”. I dodaje, że bardowie jak Wysocki, Okudżawa, Brassens, Cohen, Nohavica „mają wrażliwość poetycką, która rymuje się z wrażliwością polską. Mają w sobie słowiańszczyznę. Cohen ma korzenie we wschodniej kulturze żydowskiej, więc też jest blisko (…) Natomiast Dylan zanurzony jest w kompletnie innej tradycji: wysokiej poezji anglosaskiej, biblii, kulturze amerykańskiego szlaku i miejskiego folkloru. Źródłami jego twórczości są staroangielskie ballady i stare ballady z lat 20. i 30., piosenki estradowe z lat 30. o 40., blues, poezja pokolenia bitu i Biblia. To kosmos, a on z tego kosmosu czerpie i przetwarza przez swoją wrażliwość. Próbuję to jakoś zmieścić w polszczyźnie…”.
Jak się to Filipowi Łobodzińskiemu udało, usłyszymy 19 marca, w czasie poetyckiego wieczoru. Towarzyszyć mu będzie muzycznie Jacek Wąsowski, z którym (i wieloma gośćmi) nagrali płytę „dylan.pl” (powinna ukazać się tuż przed konińskim Salonem Poezji).
A zatem szykuje się święto dla wszystkich, których interesuje nie tylko amerykańska muzyka, czy poezja, ale kultura w ogóle, bo Bob Dylan jest jedną z jej najbardziej charakterystycznych postaci. Tłumaczenie jego tekstów, które dla wielu Amerykanów stały się wręcz pokoleniowymi (jury noblowskie nagrodziło Dylana za „stworzenie nowych form poetyckiej ekspresji w ramach wielkiej tradycji amerykańskiej pieśni”), było zadaniem wyjątkowo wymagającym. Przełożyć bowiem trzeba szczególną ironię, nierzadko gorzką refleksję nad rzeczywistością, bunt, ale i rytmiczność tekstów, przeznaczonych często do śpiewania. Tu pomógł fakt, że tłumacz Filip Łobodziński jest także muzykiem. Wprawdzie nadal kojarzony jest jako dziecięca gwiazda serialu „Stawiam na Tolka Banana”, ale to przecież również znany dziennikarz, muzyk Zespołu Reprezentacyjnego, wreszcie tłumacz literatury hiszpańskiej (m.in. książek Artura Pereza-Reverte) i wielu angielskich piosenek. Utwory Dylana doskonale zna i tłumaczy od lat. W książce „Duszny kraj” wiele z nich opatrzył przypisami, ułatwiającymi polskiemu czytelnikowi zrozumienie kontekstu poszczególnych tekstów. Przykładowo do „Like a Rolling Stone” dodał wyjaśnienie: „Sześć minut i legenda. Po wysłuchaniu tego singla w radiu Frank Zappa ponoć oświadczył: „Załatwione, już nic nie muszę”. A potem pojął, że poza nim niewielu odebrało sygnał nowego myślenia, dlatego sam musiał zacząć nagrywać”.
Podczas niedzielnego Salonu Poezji w KDK odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz Grażyny Andrzejewskiej i Róży Wawrzyniak, mieszkanek powiatu konińskiego, które chorują na Stwardnienie Boczne Zanikowe (SLA). Zbiórkę pod hasłem ,,Zdążyć przed SLA’’ będzie prowadzić Fundacja ,,Daj Mi Skrzydła’’. Początkiem idei była akcja ,,Kup Długiemu Życie’’, która odbiła się szerokim echem w Koninie. Teraz wolontariusze Fundacji ,,Daj Mi Skrzydła’’ zaangażowali się w zbieranie pieniędzy na ratowanie Grażyny i Róży. Niestety, NFZ nie finansuje ani nowoczesnego leczenia, ani koniecznych suplementów, ani codziennej rehabilitacji, stąd prośba o wsparcie.
Salon Poezji i Literatury
„DUSZNY DOM”
utwory Boba Dylana prezentuje Filip Łobodziński
Koniński Dom Kultury
19 marca, godz. 18.00
bilety: 20 zł
źródło. KDK