Ciepło kojarzy się z czymś dobrym, pozytywnym i bezpiecznym. Mówimy, że myślimy o kimś „ciepło”, chętnie przywołujemy „ciepłe” wspomnienia, lubimy „ciepłą” rodzinną atmosferę.
Jest w Koninie przedsiębiorstwo, gdzie jak głosi motto firmy, można „ogrzać się w kręgu jego ciepła”.
44 lata historii Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej – Konin Sp. z o.o. to opowieść o ludziach pełnych pasji, zmieniających się czasach, priorytetach i marzeniach. Jedno pozostało niezmienne: rzetelność, solidność, szacunek do klienta oraz ciągłe doskonalenie i poszukiwanie nowych rozwiązań w dziedzinie ciepłownictwa.
Cofnijmy się zatem kilka dekad wstecz. Początek działalności nastąpił 1 stycznia 1976 roku. Powołano wówczas Oddział Energetyki Cieplnej Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej, którego zadaniem był zakup, produkcja i rozdział energetyki cieplnej oraz obsługa urządzeń energetyki cieplnej na terenie województwa konińskiego.
1 lipca 1978 roku rozpoczęto w Koninie przy ulicy Gajowej budowę rozlewni gazu płynnego propan – butan i to właśnie Odział Energetyki Cieplnej otrzymał funkcję generalnego wykonawcy tej inwestycji. Rozlewnię gazu oddano 1 sierpnia 1980 roku i z tą datą Oddział Energetyki Cieplnej przyjął nazwę Odział Energetyki Cieplnej i Gazownictwa „Energogaz”.
Działalność Oddziału rozszerzono o dystrybucje gazu bezprzewodowego propan – butan. Wymagało to podjęcia wielu działań w celu zorganizowania odpowiedniego poziomu eksploatacji oraz powołania odpowiednich służb związanych z nowo powstałą rozlewnią.
Kolejny etap ewolucji przedsiębiorstwa rozpoczął się 7 kwietnia 1982 roku, kiedy to powołano Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej i Gazownictwa „Energogaz” w Koninie. Firma zaczęła działać samodzielnie, na zasadach ustawy o przedsiębiorstwach państwowych, 1 lipca 1982 roku.
Na początku lat 90., w oparciu o wprowadzone przepisy (ustawę z dnia 8 marca 1990 roku o samorządzie terytorialnym i ustawę o pracownikach samorządowych), przeprowadzona została komunalizacja mienia ciepłowniczego. Nastąpił podział Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i Gazownictwa „Energogaz” w Koninie przez nieodpłatne przekazanie jego mienia radom miast i gmin. Do tego momentu w skład przesiębiorstwa wchodziły zakłady cieplne Konina, Turku, Koła, Słupcy.
W wyniku przekształceń trafiły one pod zarząd poszczególnych gmin, a działalność firmy w zakresie ciepłownictwa zawęziła się terytorialnie do obszaru Konina. Rozlewnię gazu natomiast przekształcono w odrębną samodzielną jednostkę. 1 grudnia 1992 „Energogaz” został wpisany do rejestru handlowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy w Koninie pod nazwą Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej „Energogaz” Sp. z o.o. w Koninie.
Nowe zadania dla firmy związane były z datą 1 grudnia 1997 roku, kiedy to przedsiębiorstwo kupiło postawioną z stan likwidacji rozlewnię gazu. Była to ta sama rozlewnia, która przed 1992 rokiem należała do „Energogazu”.
We wrześniu 1998 roku Urząd Regulacji Energetyki przyznał przedsiębiorstwu koncesję na obrót ciepła. Przedsiębiorstwa ciepłownicze zostały w ten sposób zobowiązane do prowadzenia działalności na zasadach określonych w ustawie Prawo energetyczne oraz wydanych na jej podstawie przepisach wykonawczych.
Zaczął się więc następny etap w historii firmy. Wypełnienie postanowień zawartych w koncesji, nowych przepisów, przynoszących małą rewolucję w ciepłownictwie nie było i nie jest zadaniem łatwym. Wymagało to wiele wysiłku i elastyczności w działaniach.
W 1999 roku Przedsiębiorstwo wycofało się z nierentownej dystrybucji gazu. Nastąpiła koncentracja na działalności koncesjonowanej tj. dystrybucji ciepła oraz usługach związanych z ciepłownictwem.
W związku z tym w dniu 1.04.2000 roku zmieniono nazwę firmy na Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej – Konin Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i tak jest do dzisiaj.
W listopadzie 2009 roku oddano do eksploatacji kotłownię węglową o mocy 1,54 MW dostarczającą ciepło dla osiedla Cukrownia Gosławice w Koninie.
Częściowo znika napowietrzna infrastruktura przesyłowa, która przez wiele lat wrastała w krajobraz miasta. Teraz jest ładniej, estetyczniej, a po „rurach” nie ma śladu.
Dziś MPEC-Konin to gwarancja stabilności, bezpieczeństwa i ekologicznego ciepła (paliwo jakim przez wiele lat był węgiel zastąpione zostało biomasą, uznawaną za OZE). Spółka skutecznie zabiega o środki unijne celem ograniczenia strat przesyłowych i optymalizacji sieci ciepłowniczej. Aktualnie realizowane są 3 takie projekty:
-
„Przebudowa systemu ciepłowniczego miasta Konina” poprawi hydraulikę sieci ciepłowniczej, skróci czas dopływu wody ciepłowniczej do najdalej oddalonych od źródeł ciepła odbiorców a nade wszystko zmniejszy zużycie energii pierwotnej. Łączna długość sieci objętej projektem wynosi około 7,5 km.
-
„Przebudowa węzłów i sieci ciepłowniczych w Koninie” to kolejna oszczędność zużycia energii i spadek emisji gazów cieplarnianych. Ekologicznie, oszczędnie i estetycznie. Łączna długość sieci objętej projektem wynosi około 2,42 km.
-
„Budowa ciepłowni geotermalnej” to początek nowej ery, opartej na energii pochodzącej z wnętrza ziemi. Powstaje 3 źródło ciepła dla miasta Konina, co zapewni większe bezpieczeństwo i dywersyfikację dostaw.
Łączna wartość dofinansowania powyższych projektów to ponad 40 mln zł.
W tym niełatwym dla Nas czasie pandemii, Przedsiębiorstwo z jeszcze większą determinacją dba o bezpieczeństwo Koninian. Uruchamiane są kolejne udogodnienia dla korzystających z usług MPEC-u. Bezpłatna usługa powiadomień SMS (informacje o awariach), a wcześniej e-bok (platforma obsługi klienta) i e-faktura (możliwość otrzymywania faktur drogą elektroniczną) to funkcjonalności idące z duchem czasu i uruchamiane w trosce o klientów firmy.
Trudno zdać sobie sprawę nie pracując w Miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej – Konin Sp. z o.o jak skomplikowany technologicznie jest proces dostarczenia ciepła do naszych domów. Jak zaangażowanie wielu ludzi jest gwarancją ciągłości dostaw i bezawaryjności systemu. Tym artykułem chcieliśmy podziękować Ciepłownikom za ich pracę i profesjonalizm.
Jestem absolutnie pewien, że kolejne karty historii będą dla firmy dobrym czasem, by nadal dobrze służyć swoim klientom a już niebawem ciepło z geotermalnego skarbu trafi do naszych domów.
Dariusz Wilczewski