Już jest! Konińscy Radni jednogłośnie przyjęli Program „Konińska Karta Seniora 60+”! A to oznacza, że osoby od sześćdziesiątego roku życia wzwyż uzyskają szereg zniżek i ulg, na przykład w placówkach kulturalnych czy rekreacyjnych.
W Uchwale Rady Miasta Konina czytamy, że „(…) Program Konińska Karta Seniora ma za zadanie wpłynąć na poprawę jakości życia, integrację środowisk senioralnych naszego miasta. Przede wszystkim ma zachęcić osoby starsze do aktywności na miarę ich potrzeb i możliwości, do uczestnictwa w życiu społecznym. (…)”. Oznacza to, że Program ten ma charakter integracyjno – aktywizacyjny. Zarówno aktywizacja osób starszych w danym środowisku, jak i ich integracja z nim stanowi niezwykle ważny aspekt życia społecznego. Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Uchwała dostrzega również, iż Program powinien uwzględniać potrzeby i możliwości osób starszych.
Dalej czytamy: „(…) Poprzez wyrażenie chęci uczestnictwa w Programie, każdy koniński senior będzie miał możliwość skorzystania ze specjalnych ulg, preferencji i propozycji oferowanych tej grupie wiekowej przez Partnerów (firmy i instytucje), którzy deklarują swój udział w Programie. (…)”. „Wyrazić chęć uczestnictwa w programie” każdy senior powyżej w wieku sześćdziesięciu i więcej lat będzie mógł poprzez wypełnienie „WNIOSKU o wydanie Konińskiej Karty Seniora”. Wniosek ten składa się z dwóch części. W pierwszej z nich wnioskodawca wypełnia swoje dane oraz oświadcza, iż są one zgodne z prawdą. Poinformowany zostaje także o konsekwencjach karnych w razie złożenia fałszywego oświadczenia. Druga część natomiast składa się z dwóch oświadczeń – o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych i o tym, że zostały udzielone potrzebne informacje. Na obydwu stronach trzeba będzie złożyć swój czytelny podpis oraz podać datę wypełnienia wniosku.
Program składa się z siedmiu paragrafów, liczących w sumie dwadzieścia dwa punkty. Niektóre nich mają również podpunkty. Program ten skierowany jest do osób, które ukończyły sześćdziesiąt lat i zamieszkują na terenie Konina. Ma za zadanie pobudzić u osób starszych aktywność społeczną i zawodową, edukacyjną i kulturalną, jak również sportową i rekreacyjną. Ma działać także w zakresie dostępności usług socjalnych.
Program „Konińska Karta Seniora” może się okazać niezwykle ważnym krokiem naprzód w kontekście dbałości o stałą aktywizację społeczno – zawodową, edukacyjno – kulturalną oraz sportowo – rekreacyjną seniorów. Należy jednak pamiętać, że to głównie od samych osób starszych zależało będzie, w jakim stopniu Program ten osiągnie sukces, bowiem efektywne jego działanie uwarunkowane będzie nie tylko samym faktem jego wdrożenia, lecz również (a właściwie – przede wszystkim) zainteresowaniem i chęcią korzystania ze strony odbiorców. Tak samo, jak w przypadku innych tego typu programów.
„Jesień życia” to moment, kiedy człowiek wcale nie musi przestać być aktywny. Wręcz przeciwnie. Mając czas na odpoczynek po ciężkiej pracy, jaką przez całe życie wykonywał, senior dostaje od życia szansę na podjęcie różnych form aktywności, oczywiście w miarę sił i chęci. Na robienie tego, co chce. Właśnie dlatego „Konińska Karta Seniora” wydaje się być dla osób starszych ogromną szansą. Bo przecież każdy powinien przeżyć życie tak, jak tego chce. Ktoś, kto jest już w starszym wieku nie musi ograniczać swojej aktywności do spędzania Świąt z rodziną, wychowywania wnuków, czytania gazet czy rozwiązywania krzyżówek. Jeśli zdrowie mu na to pozwala, może również zapisać się do „Klubu Seniora”, być aktywnym wolontariuszem albo też na inne sposoby pomagać ludziom, chociażby w wieku podobnym do siebie. Dlaczego osoba w podeszłym wieku ma nie promować czytania, pisania wierszy albo być aktywnym społecznikiem? Wszystko jest dla ludzi!
