Dużymi krokami zbliżamy się do daty 21 grudnia 2020 roku, kiedy to minie 5 lat od formalnego przekazania przez wykonawców inwestorowi czyli Miejskiemu Zakładowi Gospodarki Odpadami Komunalnymi sp. z o.o. Zakładu Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych (ZTUOK) popularnie zwanego spalarnią odpadów.
Choć wielu nie wierzyło, w tym sam ówczesny Wiceminister Środowiska , że projekt uda się sfinalizować i wcielić w życie, to sie jednak udało i od blisko pięciu lat możemy się cieszyć, że miasto Konin i region koniński jest posiadaczem jednego z kilku najnowocześniejszych Zakładów Termicznego Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w naszym kraju.
Przyczyniło się to do ogromnej poprawy jakości powietrza i samego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w naszym regionie.
Dzięki wybudowaniu spalarni wszystkie zmieszane odpady oraz balast powstający podczas sortowania odpadów z selektywnej są unieszkodliwiane termicznie, dzięki czemu oszczędzana jest powierzchnia składowiska odpadów. Dodatkowo w miarę zapotrzebowania energia ze spalania odpadów jest zamieniana na elektryczną lub cieplną. Dzięki temu w okresie letnim przy modernizacji linii przesyłowych enegii cieplnej w Koninie nie odczuwamy dyskomfortu wynikającego z braku ciepłej wody w naszych kranach, jak to miało miejsce przed powstaniem spalarni odpadów i wpięciem jej do miejskiego systemu grzewczego.
Spójrzmy teraz na makietę ZTUOK prezentowaną w siedzibie tej jakże ważnej dla miasta Konina i jego mieszkańców spółki miejskiej. Aby zrealizować tę największą inwestycję, aby makieta zamieniła się z plastkikowej wizualizacji w rzeczywistą „fabrykę”, zamieniającą wytworzone odpady komunalne w wartościową energię elektryczną i cieplną potrzebni byli ludzie, ich decyzje i czas potrzebny na realizację tego śmiałego projektu.
Myślę, że to bardzo ciekawa historia i postaram się nią Państwa zainteresować w kilku moich artykułach.
Tomek Biedziak
Źródło zdjęć: Szymon Kocioruba /Archiwum MZGOK/