„Realizacja rodzinnego modelu organizowania pieczy zastępczej w powiecie konińskim. Bo współpraca się opłaca!” – to temat wystąpienia Elżbiety Sroczyńskiej i Doroty Kaźmierczak podczas I Ogólnopolskiego Spotkania Organizatorów Rodzinnej Pieczy Zastępczej i Jednostek Samorządu Terytorialnego w Gdyni.
I Ogólnopolskie Spotkanie Organizatorów Rodzinnej Pieczy Zastępczej i Jednostek Samorządu Terytorialnego (24-25 kwietnia, Gdynia) odbywa się pod hasłem „Kierunek – dziecko”. Jego celem jest poznanie dobrych praktyk, wymiana doświadczeń i inspirowanie się wystąpieniami prelegentów. Konferencja jest próbą odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób części samorządów udaje się dobrze realizować wyznaczone przez prawo krajowe i międzynarodowe kierunki w obszarze wsparcia dzieci i pieczy zastępczej.
Powiat koniński, jako jeden z trzech samorządów w Polsce, został zaproszony do zaprezentowania podczas spotkania dobrych praktyk w obszarze pieczy zastępczej realizowanej przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Koninie. O tym jak jednostka wypełnia zadania organizatora pieczy zastępczej w powiecie opowiedzą dziś uczestnikom konferencji: Elżbieta Sroczyńska dyrektor jednostki oraz Dorota Kaźmierczak kierownik Zespołu ds. pieczy zastępczej w PCPR.
– Celem przygotowanej przez nas prezentacji jest przedstawienie kolejnych kroków i koniecznych warunków do uzyskania sytuacji, w której powiat realizuje pieczę zastępczą wyłącznie w rodzinnych formach, bez korzystania ze wsparcia instytucjonalnego. Najistotniejsze filary realizowanego modelu pracy to partnerska współpraca pomiędzy podmiotami odpowiedzialnymi za wspieranie rodziny i pieczę zastępczą, prymat pracy zespołowej, wspieranie istniejących rodzin zastępczych, pozyskiwanie kandydatów do pełnienia roli rodzica zastępczego oraz podejmowanie współpracy z rodzinami zawodowymi na partnerskich warunkach – informuje Elżbieta Sroczyńska, dyrektor Powiatowego Centrum Pomocy w Rodzinie – na uwagę zasługuje fakt, że rodzinny model zastępczej pieczy powiat realizuje od samego początku, od 1999 r., a ustawa o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej z roku 2012 nie postawiła nas w sytuacji jakiejś „rewolucji”, a raczej dała narzędzia do rozwijania wcześniej przyjętych kierunków –podkreśla dyrektor.
– Aktualnie w pieczy rodzinnej (w 31 rodzinach niezawodowych i 12 zawodowych) przebywa 185 dzieci z naszego powiatu. W latach 2012–2018: 80 dzieci powróciło do domów rodzinnych, 9 dzieci trafiło do adopcji, dla kolejnych 6 dzieci trwa proces adopcyjny, a dla 35 dzieci zagwarantowano opiekę i wychowanie w rodzinach zastępczych. W tym czasie powiat koniński pozyskał i zakwalifikował 83 kandydatów do sprawowania rodzinnej pieczy zastępczej. Dzięki interdyscyplinarnej, metodycznej pracy dzieci z powiatu konińskiego nie trafiają do placówek opiekuńczo-wychowawczych -dodaje Dorota Kaźmierczak kierownik Zespołu ds. pieczy zastępczej PCPR w Koninie.
I Ogólnopolskie Spotkanie Organizatorów Rodzinnej Pieczy Zastępczej i Jednostek Samorządu Terytorialnego, którego organizatorem jest Koalicja na rzecz Rodzinnej Opieki Zastępczej, a rolę gospodarza pełni Miasto Gdynia, objęte zostało patronatem przez Rzecznika Praw Dziecka, Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, Związek Powiatów Polskich oraz Związek Miast Polskich.