Kiedy Marcello Bacciarelli (1731-1818), nadworny malarz ostatniego króla Polski, malował portret Stanisława Augusta Poniatowskiego, nawet przez myśl mu zapewne nie przemknęło, że jego potomstwo rozrodzi się tak szeroko, zakorzeni się w polskiej rzeczywistości i będzie walnie przyczyniało się do jej tworzenia. A już na pewno nie pomyślał, że stosunkowo silna reprezentacja jego potomków zwiąże się z Koninem.
To w Koninie mieszkał jego wnuk Teodor Bacciarelli z żoną Karoliną, to w Koninie również żył syn tej pary Bolesław Bacciarelli. Wszyscy troje spoczęli na najstarszym konińskim cmentarzu przy ul. Kolskiej, a ich groby udało się odrestaurować dzięki kwestom organizowanym od lat przez Towarzystwo Przyjaciół Konina.
Również w Koninie w roku 1903 urodził się Jan Bacciarelli, syn Marcelego Bacciarellego (imię po sławnym przodku) sekretarza wydziału hipotecznego i jego żony Józefy z Łojewskich. Dwa lata później, 23 września 1905 r. także w Koninie na świat przyszła młodsza siostra Jana, Zofia.
Zofia Dreszer z d. Bacciarelli, historyczka, bibliotekoznawczyni, nauczycielka akademicka, kustoszka dyplomowana, zastępczyni kierownika Oddziału Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów Biblioteki Uniwersyteckiej w Łodzi, kierowniczka Działu Bibliotek Zakładowych Biblioteki Głównej Akademii Medycznej w Łodzi.
W 1928 w Wydziale Humanistycznym Uniwersytetu Warszawskiego obroniła pracę magisterską pt. Drogi handlowe przechodzące przez Kraków w XIV w., tym samym zdobywając tytuł magistra. Pracowała jako nauczycielka w Gimnazjum J. Statkowskiej w Warszawie i Gimnazjum ss. Nazaretanek w Kaliszu. Od 1941 r. pracowała w konspiracji pod pseudonimem „Teresa”, uczestniczyła w akcjach wywiadowczych, a po upadku Powstania Warszawskiego przebywała w obozie w Pruszkowie.
Od 1 lutego 1953 r. zawodowo związała się z bibliotekarstwem, najpierw pełniąc funkcję bibliotekarki i planistki w Dziale Szkolenia Oddziału Związku Spółdzielni Spożywców „Społem”, a od 1955 roku już jako zastępczyni kierownika Oddziału Gromadzenia i Uzupełniania Zbiorów w Bibliotece Uniwersytetu Łódzkiego. W 1956 r. złożyła egzamin przed Państwową Komisją Egzaminacyjną i odbyła praktykę w Bibliotece Jagiellońskiej. W swojej pracy na przestrzeni lat rozszerzała kontakty z instytucjami zagranicznymi, prowadziła zakup wydawnictw importowanych, organizowała i kierowała pracami Działu Bibliotek Zakładowych, organizowała Dział Wymiany Zagranicznej w Bibliotece Głównej Akademii Med. w Łodzi. Zofia Bacciarelli-Dreszer była recenzentką prac z zakresu bibliotekarstwa i bibliografii w języku francuskim, autorką artykułów na tematy fachowe, wydawczynią nieznanego listu Adama Mickiewicza. Przygotowała również wydanie materiałów archiwalnych po swym przodku Marcelim Bacciarellim i uczestniczyła w organizacji wystawy jego obrazów w Muzeum Narodowym w Warszawie.
Jej mężem był Alfred Dreszer, adwokat, więzień obozów w Brunszwiku i Woldenburgu. Mieli syna Jana. Zofia zmarła 28 października 1991 r. w Łodzi, a pochowana została w grobowcu rodzinnym na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.
Źródło. Miejska Biblioteka Publiczna w Koninie