Z czym kojarzy się Konin ? Hmm … wielki przemysł (w likwidacji), Międzynarodowy Festiwal Piosenki i Tańca w Koninie a może to, że Konin leży obok Lichenia ? Ciekawe co powiedziałby turysta z Polski i Świata. Od zawsze skarbem miasta było jego położenie, Konin leży w centrum. Dziś specjalnie pomijam kwestie związane z potencjałem logistyki i magazynowania, chciałbym porozmawiać o turystyce i historii. Poszukajmy wzorca … o jest tutaj
Wróćmy do historii.
Od zarania dzieje Konina związane były nierozerwalnie z jego położeniem przy przeprawie przez Wartę, łączącej już w starożytności szlaki handlowe biegnące z południa na północ. Na tej podstawie wysunięto hipotezę, że rejon Konina był w pierwszych wiekach naszej ery jednym z punktów etapowych szlaku bursztynowego, łączącego imperium rzymskie z wybrzeżem Bałtyku.
Brano przy tym pod uwagę możliwość lokalizacji w okolicach Konina miejscowości Setidava (Getidava) wspomnianej przez Ptomeleusza, aleksandryjskiego geografa z II w. n. e. Nie natrafiono jednak w rejonie Konina na ślady dużej osady z tego okresu, którą można by w pełni identyfikować z Setidavą.
Tym niemniej przebieg szlaku bursztynowego w bezpośredniej bliskości późniejszego miasta sugerują znaleziska archeologiczne, jak i analiza warunków naturalnych. Pomiędzy Ruminem i Kraśnicą znajdowało się najdogodniejsze przejście przez Wartę, wyznaczone pasmem wyniesień wydmowych, przez które jeszcze dzisiaj przechodzi droga.
W pobliżu tego brodu odkryto znaczne skupisko stanowisk i luźnych znalezisk archeologicznych. Odkryto cmentarzysko z okresu rzymskiego z ponad 200 grobami, a w nich zabytki: ceramikę, broń i odłamki naczyń terra sigillata oraz osadę na wzniesieniach wydmowych wschodniego brzegu Powy. Na drugim brzegu Warty, w Kraśnicy, odnaleziono osadę i cmentarzysko, podobnie jak w rejonie Węglewa i Kawnic. Występują tutaj importy rzymskie i bursztyn.
Wszystko to zdaniem specjalistów może być potwierdzeniem szczególnego rozkwitu szlaku bursztynowego, wiodącego przez okolice Konina w okresie rzymskim. Jakkolwiek nie należy upatrywać prostej zależności pomiędzy antyczną Setidavą i późniejszym Koninem, to jednak zapis Ptolemeusza i znaleziska archeologiczne wskazują na tradycje osadnictwa w tych okolicach.
Tym bardziej, że średniowieczny szlak handlowy łączący Kalisz z Kruszwicą przez Konin, w zadziwiający sposób pokrywa się z bardzo prawdopodobną trasą antycznego szlaku bursztynowego.
źródło: europa.website.pl
Do jakiegoś czasu bursztynową promocję Konina rozpatrywano bardzo często czego dowodem są owoce projektu Tomka Nowaka, które polecam przeczytać tutaj
http://zmigm.org.pl/formularze/szlakii/24.pdf
Czy Konin to Setidava ? Drogowskazu archeolodzy nie znajdą, więc nigdy nie będzie pewności. Konin – Setidava to idea, niezwykła możliwość zagłębienia się w międzynarodowej historii, sieciowania z miastami Bursztynowego Szlaku, organizowania iventów i bursztynowych imprez, opowiadania i pokazywania czasów dawnych. Dobrej zabawy wzorem archeologicznych spotkań w Biskupinie czy Lądzie.
Czy warto promować Konin poprzez jego historię ? Uważam, że tak. Dariusz Wilczewski