W Jeziorze Gosławickim w latach 60 czynione były próby aklimatyzacji amura białego i różowego oraz tołpygi białej i pstrej. Ryby te odznaczają się około trzykrotnie wyższym przyrostem wagi w stosunku do karpi krajowych. Sprowadzenie tego specjalnego gatunku ryb ma głównie na celu likwidacje nadmiernej ilości roślinności, która powstaje w jeziorze na skutek podwyższenia temperatury wody, po włączeniu wód jeziora do obiegu wody chłodzącej – Elektrowi „Pątnów”.
Ciało silnie wyciągnięte, przypomina ciało klenia. Posiada dużą głowę,pysk tępy, zagłębiony pomiędzy otworami nosowymi. Otwór gębowy lekko dolny, pozbawiony wąsów. Partie brzuszne zaokrąglone. Łuski duże, 42-45 wzdłuż linii bocznej, poniżej linii bocznej 5 rzędów łusek, w odróżnieniu od klenia, który ma ich tylko 3-4. Płetwa grzbietowa z 10, a odbytowa z 11 promieniami. Pierwsze trzy promienie pojedyncze, nie dzielone. Grzbiet ciemnozielony boki zdecydowanie jaśniejsze, zielonkawe. Łuski tworzą wzór siatki ciemno obramowane. Dorasta do długość ok 140 cm.
Amur pochodzi z Chin, gdzie preferuje ciepłe, spokojne i głębokie jeziora i rzeki. W Polsce pojawił się dopiero w latach 60. Początkowo zamieszkiwał tylko jeziora konińskie i jezioro Dgał Wielki na Pojezierzu Mazurskim. Z biegiem czasu został przesiedlony również do innych zbiorników wodnych oraz rzek, przypominających chociaż częściowo jego naturalne środowisko.
zdjęcie. PZW