XIII Tryptyk zaduszkowy „ Nie wszystek umrę…”JEDYNY TAKI W POLSCE !

Wspólnota parafii św. Wojciecha w Koninie, tygodnik „ Adalbertus” i diecezjalny duszpasterz trzeźwości, po ubiegłorocznej przerwie, pragną pochwalić się przedsięwzięciem artystycznym jakim jest XIII Tryptyk Zaduszkowy „ Nie wszystek umrę…”, który w tym roku przypada w dniach 12– 14 listopada 2021 roku. Intencją tego projektu, który na stałe wpisał się do kalendarza imprez Konina, jest integracja społeczności konińskiej w czasie pamięci i refleksji o zmarłych. Zamysłem organizatorów, od początku, było pochylenie się nad tematem, który nie ma podziału na światopogląd, opcje polityczne, czy religię! Śmierć bowiem nie „popełnia” takiej klasyfikacji. Stąd idea, aby zaprosić społeczność całego Konina i wspólnie pochylić się nad tematem przemijania, a poprzez wydarzenie artystyczne, przejść tę „cienką czerwoną linię” doczesności! Tryptyk, dla organizatorów, stał się symbolicznym, muzycznym Zniczem, który w tym roku zapłonie tydzień później, niż zwykle, bo 12 listopada.

I tak w kolejności, wystąpią:

12 XI – Piątek – godz. 19.00

Stanisław Górka i Andrzej PerkmanPierwszy gość Tryptyku zaduszkowego, to prof. Stanisław Górka, który zaprosi nas na Spotkanie z Norwidem, ponadczasowym poetą, wieszczem i prorokiem! –„Bo piękno na to jest, by zachwycało do pracy – praca, by się zmartwychwstało” – będzie to spektakl poetycko-muzyczny w wykonaniu tego genialnego aktora, któremu akompaniować będzie pianista Andrzej Perkman. Z racji bliskości Święta Odzyskania Niepodległości koncert – spektakl ofiarowany jest wszystkim, którzy walczyli o wolną i niepodległą Polskę!

Przypomnijmy, prof. Stanisław Górka jest aktorem teatralnym, filmowym i telewizyjnym, a także pedagogiem. To absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Występował w zespole Teatru Współczesnego w Warszawie współpracował z Teatrami: Dramatycznym i Nowym w Warszawie, Bałtyckim Teatrem Dramatycznym w Koszalinie oraz Teatrem Polskim w Bydgoszczy. To także wieloletni nauczyciel akademicki w PWST w Warszawie.

Widzowie pamiętają Stanisława Górkę, przede wszystkim, z serialu „Plebania”, w którym grał rolę Zbyszka – kościelnego, ale także z filmów Kazimierza Kutza: „Zawrócony”, „Pułkownik Kwiatkowski” czy Andrzeja Wajdy: „Dyrygent” i „Biesy”. Jest liderem „Towarzystwa Teatralnego „Pod Górkę” – teatru, z którym zwiedził cały świat! Prof. Stanisław Górka w 2011 roku odznaczony został Złotym Krzyżem Zasługi, w 2013 – Medalem Gloria Artis; w 2015 odebrał z rąk Prezydenta RP akt nadania tytułu profesora sztuk teatralnych.Andrzej Perkman, którego zaprosił do akompaniamentu Stanisław Górka to muzyk, pianista, aranżer i akompaniator. Jest wykładowcą na Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie. Autor muzyki do filmów, licznych spektakli teatralnych. Kierownik muzyczny wielu koncertów i widowisk artystycznych. Muzykę do spektaklu skomponował Jerzy Derfel!

13 XI – Sobota – godz. 19.00

Oleś Brothers i Dominik Strychalski Drugi dzień Tryptyku zaduszkowego wypełni muzyka, która nie ma porównania w świecie dźwięków! Dominik Strycharski zagra na fletach, Marcin Oleś na kontrabasie i Bartłomiej Oleś na perkusji, to będzie prawdziwa uczta artystyczna i duchowa!Bracia Marcin i Bartłomiej Oleś należą do najbardziej kreatywnych artystów na polskiej scenie jazzowej. Krytycy muzyczni nazywają ich naszym autentycznym dobrem narodowym! Kontrabasista i perkusista, obaj o kosmicznej wyobraźni i nie mającej sobie równej wrażliwości muzycznej. Ich twórczy dorobek często wykracza poza ramy jazzu, nosząccharakter pionierskiego odkrywania nowych muzycznych terytoriów. Czytelnym tego potwierdzeniem jest specjalnie na festiwal „ Muzyka wiary, muzyka pokoju” przygotowany projekt „Koptycus”. Do udziału w nim bracia Oleś zaprosili Dominika Strycharskiego, znaczącą postać na polskiej sceny muzyki improwizowanej, flecistę, wokalistę i kompozytora. Strycharski jako jeden z niewielu, z powodzeniem, włączył flet prosty do kompozycji jazzowych i intrygujących muzycznych eksperymentów, a jego ciekawa wokalistyka nie stroni od wyważonych elementów elektroniki.Źródłem inspiracji i głównym punktem odniesienia dla tria niezwykłych artystów stała się muzyka Koptów. Jednej z najstarszych społeczności chrześcijańskich na świecie.

Dzięki wielowiekowej izolacji, byciu niejako na uboczu, wytworzyli oni i zachowali po dziś dzień swój pierwotny muzyczny język, wywodzący się z czasów przedchrześcijańskich, asymilujący akcenty greckie, żydowskie, a nieco później muzułmańskie. Odszukując i zgłębiając muzyczne kody pierwszych chrześcijan artyści stworzyli dzieło wybitne! Nie mające sobie równych! Barwną, wielowątkową historię o świecie starożytnych Kościołów Wschodnich odczytaną przez pryzmat szeroko ujętej terytorialnie muzyki koptyjskiej. Powstała niezwykła opowieść. Oryginalne brzmienie instrumentów dmuchanych i orientalny głos Dominika Strychalskiego tworzą spektakl, jakich mało! Poznajemy wrażliwość muzyczną pierwszych chrześcijan wciąż prześladowanych i mordowanych! Egzekucja 21 Koptów na oczach całego świata to nie odległe 100, 200 lat, ale ostatnia dekada! Tym koncertem pamiętamy również o męczennikach koptyjskich!

14 XI – Niedziela godz. 19.00 Joachim Mencel i Basia PospieszalskaNiedzielny wieczór, ostatni dzień Tryptyku zaduszkowego, wypełni muzyka w wykonaniu duetu wszech czasów Joachima Mencla i Basi Pospieszalskiej!Joachim Mencel – pianista, kompozytor, producent muzyczny, prekursor wykonywania współczesnego jazzu na lirze korbowej, dr hab. profesor Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, odznaczony m. in. Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, nazywany „romantykiem polskiej pianistyki jazzowej”! Ukończył studia na Wydziale Jazzu i Muzyki Rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach. Grał m. in. w zespołach Janusza Muniaka, Andrzeja Cudzicha i Nigela Kennedy’ego. Regularnie współpracuje z amerykańskim klarnecistą Bradem Terrym! Ceniony aranżer muzyki wokalnej, pisał i aranżował piosenki dla Ewy Bem, Mieczysława Szcześniaka, Anny Marii Jopek czy zespołów New Life’m i El Greco. Mencel jest autorem kantaty jazzowej na chór, orkiestrę i solistów „Miłość mi wszystko wyjaśniła”, a także muzyki do filmów, spektakli baletowych i pantomimy. Koncertował w wielu krajach Europy, Ameryki, Afryki i Azji, m. in. z autorskim projektem jmTrio. Ponadto współpracował z takimi muzykami jak Lee Konitz, Dino Saluzzi, Richard Galliano, Dave Liebman, David Friedman, Eddie Henderson, Ronnie Burrage, Charlie Mariano, Rufus Reid, Terry Clarke, Zbigniew Namysłowski, Vitold Rek, Jarosław Śmietana. W kwietniu 2019 roku w Nowym Jorku Joachim Mencel zarejestrował materiał muzyczny przeznaczony na płytę „Brooklyn Eye”, która ukazała się w amerykańskiej wytwórni Origin Records! Kompozycje autorskie lidera zagrali wybitni muzycy, których Mencel ceni i podziwia od wielu lat: Steve Cardenas, Scott Colley i Rudy Royston.

Na konińskim Tryptyku Joachim Mencel wystąpi w projekcie z Basią Pospieszalską, która jest absolwentką Wydziału Jazzu im. Fryderyka Chopina w Warszawie. W 2010 r. Basia ukończyła pierwszy stopień szkoły muzycznej w klasie skrzypiec. Wychowała się w rodzinie muzyków, dzięki czemu już od dziecka uczestniczy w licznych projektach muzycznych, koncertach na wielu prestiżowych scenach. Występowała lub współpracowała z takimi muzykami jak: Anna Maria Jopek, Wojciech Waglewski, Anna Serafińska, Lora Szafran, Janusz Szrom, Andrzej Jagodziński, Bogdan Hołownia, Wojciech Zieliński. Na stałe tworzy Quintet Mateusza Pospieszalskiego oraz projekt OSTR „Autentycznie”. Jest córką Jana Pospieszalskiego.

W jej interpretacji, oprócz autorskich utworów Mencla, usłyszymy m.in. pieśni sakralne z wczesnych wieków chrześcijaństwa, przy akompaniamencie liry korbowej!

Jest to niezwykły projekt, który za każdym razem zostawia trwały ślad u zgromadzonej publiczności!

Wierzymy, że i tym razem tak będzie! Tym bardziej, że koncert dedykowany jest zmarłym animatorom i pracownikom kultury oraz dziennikarzom konińskim!

Wstęp na wszystkie koncerty wolny!!!

Patronat honorowy nad projektem objęli Prezydent Miasta Konina oraz Biskup Ordynariusz Diecezji Włocławskiej. Przedsięwzięcie współfinansują Miasto Konin i parafia św. Wojciecha, przy współpracy z KDK.

Bezpośrednimi organizatorami Tryptyku są proboszcz parafii, tygodnik „Adalbertus” i Duszpasterz Trzeźwości Diecezji Włocławskiej.

Z A P R A S Z A M Y!!!