7 lipca, w samo południe, przed Urzędem Miasta Konina nastąpiło uroczyste przekazanie pierwszego autobusu wodorowego w komunikacji miejskiej w Polsce. Miejski Zakład Komunikacji w Koninie Sp. z o.o. powiększył swój tabor o autobus Solaris Urbino 12 hydrogen. Polska dołącza tym samym do grona państw, które korzystają z innowacyjnej i bezemisyjnej technologii wodorowej.

„Jeszcze parę lat temu jak mówiliśmy o wodorze, o wykorzystaniu tego pierwiastka w gospodarce, w transporcie publicznym, brzmiało to bardzo futurystycznie. I pojawiały się niejednokrotnie uśmiechy na twarzach sceptyków. Ale to tak jest, że przyszłość dzieje się dzisiaj. My tworzymy jej kształt. (…) Teraz to my pokazujemy trend w jakim pójdzie komunikacja publiczna. Wybraliśmy dobrą ścieżkę i tą ścieżką będziemy dalej podążali – rozpoczął uroczystość Prezydent Miasta Konina Piotr Korytkowski. Następnie dodał „Gospodarka wodorowa jest zaznaczona w strategii rozwoju województwa wielkopolskiego. Ba! W Polsce mamy przyjęty w styczniu tego roku dokument związany z Polską Strategią Wodorową. Szczycę się, jestem z tego dumny, że my jako miasto inicjujemy transport publiczny oparty o wodór, który jest transportem ekologicznym, cichym i oczyszczającym powietrze.

Praca przewozowa autobusu miejskiego Solaris Urbino 12 hydrogen w Koninie wynosić będzie około 300 kilometrów dziennie w dni powszednie i w soboty oraz około 200 kilometrów w niedziele i święta. Autobus wodorowy będzie można spotkać na liniach miejskich 50, 52, 54, 56 i 59. Tankowanie pojazdu odbywać się będzie, na dedykowanej mobilnej stacji tankowania wodoru, zlokalizowanej na terenie ZE PAK S.A. w Koninie. Pierwszy kurs wystartuje już jutro (piątek) o godz. 5:05 na regularnej linii 56. Nowy autobus posiada wyjątkowy nr boczny „333”.

„Autobusy wyposażone w ogniwa wodorowe to bez wątpienia przyszłość komunikacji miejskiej. Przyszłość, która dzisiaj w Koninie staje się teraźniejszością. Z odwagą, ale i pełną świadomością odpowiedzialności rozpoczynamy ‘tu i teraz’ to wodorowe przedsięwzięcie komunikacyjne, ponieważ na nasze doświadczenia czeka wielu operatorów i organizatorów publicznego transportu zbiorowego w Polsce” – powiedziała Magdalena Przybyła, Prezes MZK Konin.

Przewiduje się, że w Polsce w najbliższych latach będzie jeździć kilkaset autobusów wodorowych. Konin rozpoczął dziś tę wodorową rewolucję w Polsce, wytyczając nowe standardy planowania i zarządzania flotami autobusów miejskich.

Solaris od ponad 20 lat inwestuje w rozwój technologii bezemisyjnych. Jedną z nich jest wodorowe ogniwo paliwowe. Wykorzystujące ją autobusy, marki Solaris to pojazdy elektryczne, z tą różnicą, że zamiast energii zgromadzonej w bateriach, korzystają z energii elektrycznej wytwarzanej na pokładzie pojazdu z wodoru.

„Gospodarka wodorowa staje się obszarem, w który angażuje się coraz więcej sektorów: lotniczy, kolejowy, przemysłowy, energetyczny, mieszkaniowy. Nasza firma obrała ten przyszłościowy kierunek już kilka lat temu, a takie dni jak dziś, są dla nas największą nagrodą i urzeczywistnieniem realizowanych projektów. Miasto Konin otwiera dziś nowy rozdział w komunikacji miejskiej w Polsce – supernowoczesnej komunikacji napędzanej wodorem” – podsumował Javier Calleja, Prezes Solaris Bus & Coach.

Podczas uroczystości nie zabrakło prezentacji artystycznej w wykonaniu Konińskiego Teatru Tańca oraz debiutu autobusu Solaris Urbino 12 Hydrogen z pasażerami na pokładzie, który przejechał ulicami miasta.

Miejski Zakład Komunikacji w Koninie Sp. z o.o.