Tego się nie spodziewałem❗🤯⚠

Do urzędu wpłynęła wiadomość email. Po jej przeczytaniu nie wiedziałem, czy to żart, czy ktoś na poważnie chce… kupić od nas koparkę, która w charakterze pomnika stoi przy rondzie w Kleczewie.📞 Zadzwoniłem do zainteresowanego.

✅ Okazało się, że to nie jest żart i człowiek naprawdę jest zainteresowany zakupem koparki.

❓ Zapytałem jaką cenę byłby gotów zaoferować za nasz pomnik?️

💰 Po krótkiej rozmowie usłyszałem, że wartość koparki na złomie to ok 200 tysięcy złotych.

On oferuje… 2 miliony złotych!

Ponadto mielibyśmy dostać 3, a nawet 4… samoloty!✈️ (człowiek ma dojście do samolotów, które zostały już wycofane z użytku).

❓❓❓Po co komu nasza koparka?

⚠ Miałaby ona wyjechać do Kolumbii i tam normalnie pracować (jako koparka rzecz jasna 😉 ).

⛔ Ofertę odrzuciłem, ponieważ to nie samoloty, a właśnie koparka, jest najlepszą pamiątką tego, co w naszym regionie trwało przez kilkadziesiąt lat i na naszych oczach bezpowrotnie się kończy.

Warto dodać, że blisko 340 tonową koparkę o modelu SchRs – 315 Gmina Kleczew otrzymała za darmo dzięki uprzejmości kopalni w roku 2015.

⚠ Nie miałbym czystego sumienia, gdybym przyłożył rękę do pozbycia się tak unikatowego eksponatu i jednocześnie symbolu naszego regionu.

🔴 Wprost przeciwnie – jestem w trakcie rozmów z Prezesem ZEPAK, które mają na celu znaczne wzbogacenie parku maszyn przemysłowych związanych z kopalnią. Mogłyby one być ciekawym miejscem dla turystów (dyskusje na ten temat zapoczątkowali Agata Kuźmińska i Mariusz Harmasz, którzy koordynują działania w tym zakresie).

❤️ Moim marzeniem byłoby „wyciągnięcie” na powierzchnię, uratowanie przed pocięciem na kawałki i sprzedażą na złom koparki „Dolores” (o której w bardzo ciekawym artykule możecie przeczytać więcej w artykule p. Roberta OIejnika na lm-ie) oraz stworzenie tzw. KTZ (koparka – taśmociąg – zwałowarka), czyli kluczowych elementów, które służą do wydobywania węgla.

A co Wy sądzicie o sprzedaży naszej koparki? Sprzedawać, czy nie sprzedawać❓❓❓😉

Mariusz Musiałowski Burmistrz Gminy Kleczew