Wspólnie z naszymi Przyjaciółmi przygotowaliśmy na Narodowy Dzień Niepodległości niezwykłe wydarzenie.

Największe gratulacje i słowa podziwu należą się dzieciom, które aby zdobyć legitymację i być przyjętym do 7 Eskadry Myśliwskiej im. Tadeusza Kościuszki wykonały szereg zadań, które zostały wysoko ocenione przez Dowództwo Eskadry, ale po kolei…

Podczas, gry rodzice oglądali nasz „Teatr w Chmurach” a w nim widowisko historyczne „Fauntleroy i jego Eskadra w Polsce” a później film „Wiktoria 1920” w naszym Kinie 3D najmłodsi adepci sztuki awiatycznej, zaopiekowani przez fantastyczne Panie z biblioteki wykonywały kotyliony, wąsy Piłsudskiego i co najważniejsze samoloty z papieru, przepięknie malując je najwspanialszymi barwami.

Chciałbym już teraz podziękować naszym Przyjaciołom z Salonu Fryzjersko – Kosmetycznego Przemka Matczaka i jemu samemu, za to jak cudnie przeniósł nas do czasów lat 20. Nie tylko wyczarował kreacje, przepięknych fryzur ale również na jego wystawie mogliśmy zobaczyć jakimi przyrządami operowali dawni fryzjerzy. Miłe Panie, szlagierowe fryzury i makijaże tylko u Przemka Matczaka.

Wróćmy do naszych młodych kandydatek i kandydatów na pilotki i pilotów.

Zadania skończone, czas na zawody lotnicze. Na chwilę biblioteka zamieniła się na lotnisko.

I za chwilę, za momencik, 3 – 2 – 1 – 0 – START…

Przepiękne loty, przepięknych papierowych samolotów, które wykonując niezwykłe piruety bezpiecznie wylądowały. Komisja 7 Eskadry Kościuszkowskiej złożona z Rodziców kandydatek i kandydatów mając na uwadze dobrze wykonaną pełną zaangażowania pracę dzieci, podjęła jedyną słuszną decyzję …

Z A W O D Y L O T N I C Z E W Y G R Y W A J Ą W S Z Y S C Y ! ! ! !

W nagrodę pilotki i piloci otrzymali niezwykłe Dyplomy Lotnicze – Legitymacje i zostali przyjęci do 7 Eskadry im. Tadeusza Kościuszki.

Co działo się dalej ?

O niezwykłe atrakcje dla dzieci zadbał Patryk, który jest twórcą wszystkich multimediów i nie tylko ożywił spoglądającego na nas Marszałka Józefa Piłsudskiego, który opowiadał nam jak to mu głos w trąbie nagrali, ale umożliwił młodym lotnikom niezwykle realistyczny lot samolotem z lat 20 dzięki technologii VR.

Dużą furorę zrobił spadochron, który z niezwykłym zaciekawieniem przymierzały dzieciaki. Uśmialiśmy się przy tym znakomicie, bowiem na nasze pytanie „czy ciężki ?” padały odpowiedzi, że „wcale nie cięższy niż plecaki które codziennie nosimy do szkoły” 🙂

Podczas „Festynu Rodzinnego Skrzydła Niepodległej” Szanowni Goście, mogli zwiedzić nasze organizujące się „Muzeum w Pudełku” a w nim pamiątki po lotnikach 7 Eskadry im. Tadeusza Kościuszki, historię munduru polskiego Lotnika (również Dywizjonu 303) oraz wystawę plakatu patriotycznego z lat 1918 – 1920. W naszym organizującym się Muzeum w Pudełku nie było barier, każdy mógł z bliska, którego próżno szukać w tradycyjnym muzeum, zobaczyć eksponaty, w tym mundur Generała Józefa Hallera.

Na ręce Pana Burmistrza Romana Bednarka, Pani Dyrektor Miejsko Gminnej Biblioteki Publicznej w Sompolnie Katarzynie Janickiej oraz jej współpracownikom, rodzicom, babciom, dziadkom, oraz dzieciom składamy wyrazy szacunku i podziękowania. Bez Was nie było by tego fantastycznego świętowania Narodowego Dnia Niepodległości.

Odpowiadając na Wasze pytania… czy jeszcze będzie taki festyn ? Oczywiście, że będzie ! W przyszłym roku wyląduje w bibliotece sławny Dywizjon 303 z książki Arkadego Fiedlera.

Do zobaczenia pilotki i piloci 🙂

Dariusz Wilczewski & Patryk Pijacki, Fundacja Głos Koniński.

Fotogaleria będzie sukcesywnie uzupełniana 🙂

Zadanie zostało współfinansowane w budżetu Powiatu Konińskiego.