Z wielką przyjemnością obejrzałem zamieszczony na „LM Konin” film z 2004 roku o jednym z największych domów w starej części miasta – zwanym umownie kamienicą Esse.

Pozwolę sobie na pewnego rodzaju zwierzenie: Jak dobrze jest notować, zbierać nawet wydające się w danym momencie mało znaczące zapiski. Wyżej wymieniona kamienica kryła dla mnie, oraz całego pokolenia rówieśników mnóstwo tajemnic. Biegając po „krużgankach”, odkrywając tajemnice piwnicznych czeluści oraz strychów zachowywałem w pamięci wrażenia z tamtych zabaw, a opowiadania oraz zapiski o historii domu przyjmowałem tylko przez grzeczność, a dziś… jakże jestem dumny z ich posiadania, stąd mogę rozwiać wątpliwości z filmu odnośnie daty budowy domu.

Kamienicę czynszową rodziny Peczke wybudowano w 1852 roku na działce o obszarze 650 m kwadratowych przypisanym do numeru hipoteki 123. Natomiast plac przynależny do domu miał obszar 430 m kwadratowych zakonotowany w hipotece pod numerem 150. Idąc skrótem dodam, że nieoceniona nauczycielka Pani Stefania Esse urodziła się 17.

V 1876 roku w lokalu numer 11 tegoż domu, a po śmieci męża oraz powrocie z Kalisza mieszkała do śmierci w lokalu nr 13. Wspomnień oraz zapisów czar, zatem niczym w barwnym tańcu pojawiają się zajmujący wówczas niebotycznie wielkie jak na ówczesne warunki mieszkania rodziny: Dziubczyńskich, Eszrychów, Landie, Kujawińskich, Kaśniewskich, Michalskich, Szymanderskich, … itd… itd…, ale to już temat na inne opowiadanie.

Tadeusz Kowalczykiewicz