Pokazałem Córeczce zdjęcie naszej wieży ciśnień a ona na to, przecież to wieża Raszpunki z bajki „Zaplątani”. Zła wiedźma więziła biedną Raszpunkę do chwili, kiedy pirat Flyn ją uwolnił. Fajna bajka … polecamy 🙂

Kolejowa wieża ciśnień, wybudowana w 1924 r. według znormalizowanego projektu, opracowanego na początku lat dwudziestych XX w. w Dyrekcji Budowy Kolei Państwowych.

Wieża ma konstrukcję żelbetową, oparta jest na rzucie ośmiokąta nierównobocznego. Wysokość wieży wraz z iglicą to 30,17 m. Szerokość u podstawy to 9,44 m. Mieściła dwa żelbetowe płaskodenne cylindryczne zbiorniki usytuowane koncentrycznie względem siebie, o łącznej pojemności 200 m3.

Takie same wieże zbudowano na stacjach Biała Podlaska, Łódź Kaliska, Nasielsk, Pilawa, Radomsko, Sochaczew, Tłuszcz, Żyrardów.

Informacje na podstawie artykułu Roberta Michalaka „Pierwsza konińska kolejowa wieża wodna” w piśmie Spotkania z zabytkami nr 4 z 2009 r.

Dzisiaj w wieży znajduje się galeria sztuki współczesnej „Wieża ciśnień”. Największa sala wystawowa mieści się w miejscu po dwóch wyciętych zbiornikach wodnych.

źródło/czytaj więcej: http://www.wiezecisnien.eu/Konin_PKP1.htm