PODRÓŻE OKNEM NA ŚWIAT 6 czerwca 2023r. Stowarzyszenie Aktywne Zatorze, działające przy Spółdzielni Mieszkaniowej ,,Zatorze”, zaprosiło mieszkańców miasta na udział w projekcie ,,Podróże oknem na świat”, którego oficjalnym patronem jest Miasto Konin.

Trzecie już spotkanie w ramach tego cyklu odbyło się w Osiedlowym Domu Kultury ,,Zatorze”, gdzie z miłośnikami podróży spotkał się Pan Maciej Ostrowski – Prezes SM Zatorze, a prywatnie pasjonat i wielki miłośnik podróży, który przeprowadził wykład zatytułowany ,,Kwiat Lotosu”.

W spotkaniu brali udział mieszkańcy Osiedla, Seniorzy uczęszczający na ,,Zajęcia kreatywne”, a także młodzież ze Szkoły Podstawowej nr.12 w Koninie wraz z opiekunami. Czy słyszeliście o ,,Perle Oceanu Indyjskiego” lub ,,Łzie z policzka Indii”? O ,,Rajskiej wyspie”?

Marco Polo nazwał tą krainę,, Najwspanialszą wyspą świata”.

Tak, to właśnie Sri Lanka!!!!Pan Maciej w porywający sposób, opowiadał uczestnikom dzisiejszego spotkania właśnie o tym ,,Olśniewającym kraju”.

Państwo w Azji Południowej, położone na wyspie Cejlon, oddzielone od Półwyspu Indyjskiego – Cieśniną Palk i Zatoką Mannnar.

Sri Lanka jest egzotycznym krajem, który, jak wspominał Pan Maciej kusi różnorodnymi krajobrazami, smakami, zapachami, a także bogactwem kulturowym. Nazywana niegdyś Cejlonem, kraina opalizujących ptaków, zielonych pół ryżowych, jezior ozdobionych różowymi kwiatami lotosu, mglistych wzgórz pokrytych wypielęgnowanymi krzewami herbaty. To właśnie ciągnące się po horyzont plantacje herbaty, czy kawy robią wrażenie, nie mniejsze niż spotykane w dżungli słonie.

Sri Lanka zaskakuje różnorodnością, ponieważ mieszają się tam kultury, religie i języki – wyspę zamieszkują buddyści, hinduiści, chrześcijanie i muzułmanie. Będąc na miejscu, spotykamy świątynie buddyjskie, hinduskie i katolickie. Na Sri Lance świętych miejsc jest mnóstwo. Wiele z nich znajduje się na szczytach gór, czy wzgórz, na które wchodzi się po setkach schodów, oczywiście zawsze boso. Buddyzm pozostał dominującą religią Sri Lanki i ma dominujący wpływ na styl życia mieszkańców. Pan Ostrowski pokazywał przepiękne zdjęcia świątyń buddyjskich takich, jak:-Wewueukannala Vihara ( znajduje się tam największy mający 50m siedzący Budda)- Świątynie niedaleko Udawalawe( największy atut to położenie na zboczu góry)- Świątynia Zęba Buddy w Kandy ( przechowywana jest tam relikwia w postaci zęba Buddy)-Dambulla- Złota Świątynia ( Rangiri)- wzgórze z leżącym Buddą ( Pidurangalla)Pod koniec naszego fascynującego spotkania odbył się konkurs w którym uczestnicy mogli zdobyć małe pamiątki przywiezione ze Sri Lanki.

Serdeczne podziękowania dla Pana Macieja Ostrowskiego za podzielenie się z nami swoimi wspomnieniami i wrażeniami z tak wspaniałej wyprawy w jeden z najdalszych zakątków świata.

Dziękujemy także uczestnikom dzisiejszego spotkania za obecność!!!

L.Tomczak.