„Wędrowiec” na projekcie „Trzeźwienie przez kulturę”

W najbliższą niedzielę, 29 października, o godz. 19.00, w ramach projektu „Trzeźwienie przez kulturę” odbędzie się na premierowy koncert pt. „Wędrowiec”. Jest to muzyczna opowieść o naszej ziemskiej drodze i przemijaniu! Na instrumentach klawiszowych zagra znakomity muzyk i kompozytor muzyki filmowej i teatralnej Robert Kanaan! Wstęp wolny!

Robert Kanaan to twórca nietuzinkowy, twórca pokorny, dlatego niezwykle płodny w muzykę filmową, teatralną, ilustracyjną, pełną tajemnicy, piękna i ekspresji! kompozytor, muzyk, producent, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, od dwudziestu lat aktywnie zajmuje się muzyką, komponuje dla radia, dla teatru, dla widowisk artystycznych. Skomponował muzykę do ponad trzydziestu sztuk teatralnych wystawianych w teatrach w Polsce i Europie, kilkudziesięciu spektakli multimedialnych, słuchowisk radiowych. Wydawał płyty w Polsce i za granicą – m. in. w USA. Koncerty Roberta Kanaana to wysmakowane spektakle muzyczne w wyśmienitej oprawie plastycznej. Przez dziennik „Rzeczpospolita” uznany za najlepszego kompozytora teatralnego w sezonie.

W liceum zakładał własne zespoły, nawiązujące muzycznie do rocka i reggae, ale na kierunek studiów wybrał historię sztuki, jak pisze „wybór dziś już nie podlegający komentarzom”. Co ciekawe, praca z wieloma ludźmi ugruntowała w nim przekonanie, że najlepiej działaś solo. Tak narodził się projekt Robert Kanaan Solo, aktywny do dziś. Swoją pierwszą płytę nagrał w 1992 roku – była to kaseta zatytułowana PANOCEAN. Dzięki muzyce do dramatu Witkacego rozpoczęła się jego praca w teatrze; debiut miał miejsce w Teatrze Miejskim w Gdyni (obecnie Teatr Gombrowicza) w 1995 roku. Robert Kanaan tworzy także muzykę elektroniczną i instrumentalną, która ukazuje się na płytach wytwórni polskich (Soliton, Luna Music) oraz zagranicznych (Northstar Music Publishing, jedna z ostatnich „ Teardrops”). W świecie muzyki elektronicznej zaistniał dzięki pojawieniu się w audycji Jerzego Kordowicza Studio El-muzyki, emitowanej w radiowej Trójce. Od tamtej pory równolegle komponuje do teatru i z myślą o wydawnictwach płytowych. Jednym z dzieł.

Roberta Kanaana jest cykl utworów fortepianowych „ECHOES” dedykowany postaci Księdza Jana Kaczkowskiego, którego Robert znał osobiście i z którym współpracował, także przy projektach muzycznych („Fala Dobra”). Ta płyta, to swoiste epitafium dla wielkiego człowieka, który miłość bliźniego uczynił swoim mottem życiowym.

Do Konina przyjedzie z nowym materiałem, którego jeszcze nie wykonywał publicznie, a więc będzie to koncert PREMIEROWY! W morzysławskiej świątyni wybrzmi materiał do nowej płyty zatytułowanej „ Wędrowiec”! Idea drogi, wędrowania, przemijania i wieczności, to idea bliska każdemu z nas, a kompozycje muzyki ilustracyjnej Kanaana pomogą nam zatrzymać się na „moment”, aby z refleksją i przemyśleniami wejść w czas listopadowych dni!

Przypomnijmy, że projekt „Trzeźwienie przez kulturę finansowany jest ze środków Miasta Konina i parafii św. Wojciecha przy współpracy z KDK.

Anna Wysocka

**(W tym roku, XV Tryptyk Zaduszkowy „Nie wszystek umrę…”, odbędzie się 10, 11 i 12 listopada – piątek, sobota i niedziela! Wkrótce szczegóły)