Już 9 i 10 grudnia będziemy wspólnie cieszyć się wyjątkową atmosferą i umilać sobie oczekiwanie na święta. Kolorowe i pachnące stoiska, klimatyczna muzyka, widowiskowa parada Kolędnicy Ulicznicy, specjalni goście z upominkami, rodzinne warsztaty i ciepły poczęstunek – to niektóre atrakcje konińskiego Jarmarku. Spragnieni świątecznej aury? Spotkajmy się, by wspólnie nastroić się na święta – tym razem na Placu Zamkowym i w Synagodze.

Współorganizatorami wydarzenia są: Miasto Konin oraz cave.art.

Jarmark Świąteczny. Kolęda na Wysokości.

Program:

9.12.2023 r. (sobota)

12:00-19:00 Jarmark Świąteczny: Plac Zamkowy i Synagoga

12:00 „Jadą, jadą goście” spotkanie z Mikołajową Grupą z Konina

12:00-13:00 Zespół wokalny „Na Przekór” – Miejski Dom Kultury w Turku

13:00-14:00 Studio piosenki z MDK w Koninie

13:00-15:00, 16:00-18:00 Selfie z Mikołajem

14:00-18:00 częstowanie wigilijną kapustą z grzybami

14:00-16:00 Warsztaty „Piernikowe budowanie – pyszne świętowanie”

14:00-15:00 Parada Orkiestry Dętej Quantum OSP w Rychwale

15:00-16:00 „Wojownicy Światła” z MDK Konin

16:00-17:00 KOLĘDNICY ULICZNICY – parada Krakowskiego Teatru Ulicznego „Scena Kalejdoskop”

16:00-17:30 Warsztaty „Więcej blasku – robimy świąteczne lampiony”

17:30-19:00 Szkoła Wokalno-Aktorska Fama z Konina

10.12.2023 r. (niedziela)

12:00-18:00 Jarmark Świąteczny: Plac Zamkowy i Synagoga

od 12:00 Częstowanie wigilijną kapustą z grzybami

12:00-13:00 Studio Piosenki METRO z Konina

13:00-14:00 Chór „Misericordia” z Parafii pw. św. Faustyny w Koninie

13:00-15:00, 16:00-18:00 Selfie z Mikołajem

14:00-16:00 Warsztaty „Piernikowe budowanie – pyszne świętowanie”

15:00-16:00 Studio Piosenki Estradowej HIT w Koninie

16:00-17:00 Orkiestra Dęta PAK KWB Konin i Fundacja „Konińska Orkiestra Koncertowa”

16:00-17:30 Warsztaty „Rozgrzejmy się na święta – robimy herbaciane prezenty”

17:00-18:00 Studio Piosenki „My Voice” ze Starego Miasta

Na Jarmark wstęp wolny, warsztaty są płatne i odbywają się w Ratuszu.

Stoiska pełne oryginalnych upominków

Jak zawsze polecamy kolorowe stoiska! To właśnie tu znajdziecie oryginalne przedmioty, rękodzieło, ozdoby i smakołyki. Co mają dla Was wystawcy? Dla tych, którzy szukają świątecznych klimatów – stroiki, anioły, bombki i wszystko, czym można udekorować dom na święta. Dla poszukujących oryginalnych upominków – obrazy z suszonych kwiatów, a także takie malowane na plastrach drewna, sojowe świece, ręcznie robioną biżuterię czy pachnące mydełka. A dla wielbicieli/lek mody – wełniane czapki, kożuchy, torby i kapelusze. Każdy znajdzie coś dla siebie!

Jarmarkowe smaki

Tradycjonaliści, a także poszukiwacze oryginalnych smaków zaspokoją swoje podniebienia na tegorocznym jarmarku. W pachnących domkach znajdziecie smaczne pierogi, podhalańskie sery, chleby z chrupiącą skórką czy wędzone ryby. Na łasuchów będą czekały tureckie chałwy, baklawa, lukrowane pierniczki, krówki, a nawet żelki! Po słodkościach przyda się coś zdrowego. Polecamy pyszne miody, aromatyczne oliwy, domowe konfitury, zioła i naturalne przyprawy. A jeśli poczujecie pragnienie, będzie można je ugasić kwasem chlebowym, bezalkoholowym cydrem i innymi rozgrzewającymi napojami.

Częstowanie wigilijną kapustą z grzybami

W tym roku jarmarkową potrawą przygotowaną przez znakomitego kucharza Krzysztofa Górskiego z Teatru Kulinarnego będzie pyszna kapusta z grzybami. To tradycyjne polskie danie pojawia się na stołach wigilijnych w wielu naszych domach. Będzie bardzo, bardzo smacznie!

Muzyczne przyjemności

Jak wprawić się w radosny nastrój? Sprawa oczywista! Wystarczy odwiedzić naszą scenę na Placu Zamkowym, cieszyć się płynącymi z niej dźwiękami i wspólnie zaśpiewać. Wszak towarzystwo będzie najlepsze. Na scenie pojawią się lokalni wokaliści, zespoły i muzycy, którzy zaprezentują swoje talenty i umilą Wam czas świątecznym repertuarem.

KOLĘDNICY ULICZNICY – imponująca parada

Na Placu Zamkowym dzięki Krakowskiemu Teatrowi Ulicznemu „Scena Kalejdoskop” pojawią się niezwykli bohaterowie – lśniący złotymi piórami Kogut, majestatyczny Bocian na szczudłach, Gwiezdnik z ludową gwiazdą, Czart i Archanioł, kozioł a nawet Maszkarony! Te kolorowe postaci grane przez aktorów na szczudłach, w maskach, wciągną Was w wir niezwykłego świata. Zabierzemy Was teatralnym wehikułem czasu w przeszłość i… przyszłość! Powoli zapominana tradycja ludowa będzie na wyciągnięcie w ręki, a rozbrzmiewające wokół dźwięki bębnów i kolorowe maski sprawią, że poczujecie się jak na meksykańskiej fieście. Zabierzcie na tę żywiołowa paradę najbliższych, bo widowisko na pewno oczaruje małych i dużych!

http://www.scenakalejdoskop.krakow.pl/

Selfie z Mikołajem

Na takiego gościa wielu czeka z wytęsknieniem. Mowa oczywiście o Świętym Mikołaju, który koniński Jarmark odwiedza każdego roku. Tradycyjnie przygotujemy specjalne stanowisko, abyście mogli zrobić sobie z nim pamiątkowe zdjęcie. Wiemy też, że uwielbia z Wami rozmawiać, co widać po uśmiechniętych buziach, nie tylko dzieci.

Lampiony, herbatki czy piernikowe chatki – zapisz się na warsztaty!

Oto tegoroczne propozycje warsztatowe:

Więcej blasku – robimy świąteczne lampiony”

Kiedy zbliżają się święta, zastanawiamy się m.in. jak udekorować nasz dom, by było w nim przytulnie. Niezbędne stają się wszelkie ozdoby rozświetlające zimowe wieczory. A gdyby tak ozdobić wnętrze pięknymi lampionami? Zapraszamy na warsztaty przygotowane przez Uciechowo, podczas których samodzielnie, wykorzystując różnorodne materiały, stworzycie pachnące lampiony w szkle.

Na warsztaty zapisujemy się przez strefę zajęć: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/54621

9 grudnia, g. 16.00-17.30, Ratusz

uczestnicy: para – jeden dorosły i dziecko (od 5 lat)

koszt: 25 zł od pary.

Rozgrzejmy się na święta – robimy herbaciane prezenty”

Herbatka dostarcza nam wielu przyjemności. W świątecznym czasie może być okazją do spotkań i rozmów. A może warto obdarować kogoś pachnącym zestawem? Z pewnością samodzielnie skomponowane smaki oraz oryginalne ozdobienie torebek ucieszą najbliższych. Weź herbatki w swoje ręce i stwórz oryginalny prezent z takiej oto mieszanki: mięta, pokrzywa, melisa, lawenda… A może jeszcze coś innego? Podpowie Wam oczywiście prowadząca warsztaty pani Natalia z Uciechowa.

Uczestnicy zabierają zrobione przez siebie zestawy.

Na warsztaty zapisujemy się przez strefę zajęć: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/54615

10 grudnia, g. 16.00-17.30, Ratusz

uczestnicy: para – jeden dorosły i dziecko (od 5 lat)

koszt: 25 zł od pary.

Piernikowe budowanie – pyszne świętowanie”

Tworzenie piernikowych domków to atrakcja jedyna w swoim rodzaju, a efekt jest bajkowy! Jeśli macie głowę pełną pomysłów i nade wszystko kochacie słodkości, przybywajcie. Będzie smakowicie, kolorowo i radośnie! Podczas warsztatów uczestnicy zbudują domki piernikowe z wcześniej upieczonego ciasta. Udekorują piernik lukrem i poskładają poszczególne elementy ze sobą. Będziecie zachwyceni efektami Waszej pracy, a chatki zabierzecie do domu!

Na warsztaty zapisujemy się przez strefę zajęć: https://www.strefazajec.pl/course/view/id/54619

9 i 10 grudnia, g. 14.00-16.00, Ratusz

uczestnicy: para – jeden dorosły i dziecko (od 5 lat)

koszt: 35 zł od pary.

Jadą, jadą goście

Trochę magii? Prosimy bardzo! Każdego roku, w przedświątecznym czasie Motocyklowa Grupa z Konina przemienia się w Mikołajową Grupę z Konina, aby nieść dzieciom radość. Miłośnicy motocykli chcą dotrzeć do jeszcze większej liczby dzieci, dlatego pojawią się na Jarmarku w mikołajowych przebraniach. Będą integrować się z maluchami oraz rozdawać słodycze. Chętni będą mogli oczywiście z bliska obejrzeć stalowe rumaki, zrobić zdjęcie i porozmawiać z motocyklowymi Mikołajami. Przewidziano również pamiątkowe naklejki. To już siódme spotkanie motocyklowych Mikołajów z dziećmi, nie przegapcie tej radosnej akcji!