Fundacja Eskadra Kościuszkowska serdecznie zaprasza na niezwykłą wystawę „Dywizjon 303. Latająca Biblioteka”.

26 listopada (niedziela) godz. 15.00 w Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Sompolnie.

„Dywizjon 303. Latająca Biblioteka” to projekt inny niż wszystkie dotychczasowe. Zapraszamy młodzież, całe rodziny na spotkanie, które zapamiętają na długo. Co takiego jest w nim niezwykłego?

Zabierzemy widza w niezwykłą podróż przenoszącą uczestników do książki Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303″, na lotnisko w Northolt, czasu Bitwy o Anglię w 1940 roku, gdzie uczestnik „dotknie” historii bohaterów Dywizjonu 303 przekazanej w sposób niezwykły.

Towarzyszyć mu będą zadania do wykonania osadzone w realiach fabuły książki, dynamizm, ciekawy klimat, proste zasady oraz realizm dający młodszym i starszym dużo satysfakcji z podejmowania decyzji prowadzących do wyznaczonego celu.

Historia Dywizjonu 303 zostanie zaprezentowana w sposób nowatorski, aktywny, a informacja historyczna związana z losami polskich pilotów-bohaterów książki, przyczyni się do popularyzacji dziedzictwa o znaczeniu narodowym i ponadnarodowym. Zależy nam na pozyskaniu (odzyskaniu) przede wszystkim widza młodego, zamkniętego w wirtualnym świecie telefonów i tabletów, pustych informacji i zagubienia pozbawionego wartości wyższych. Odzyskanie przez młodych wartości i postaw pilotów Dywizjonu 303 będzie najlepszą nagrodą z realizacji projektu.

Zamiast odczytu i pokrytego pajęczyną nudy referatu, historia opowiedziana z pasją, pokazana w aktywny, nowoczesny, fascynujący i budzący emocje sposób. Pobudzająca do refleksji, dająca współczesnym szansę poznania, oraz zrozumienia patriotycznych postaw z głęboką wiarą i przekonaniem, że szlachetne wartości oraz cechy „Tych nielicznych” wciąż mają aktualną moc oraz znaczenie wychowawcze i edukacyjne służące przywracaniu pamięci o bohaterstwie Polaków.

Historia jest dosłownie w rękach odbiorcy, podejmującego decyzje, wchodzącego w interakcje z przygotowanymi grafikami treści aktywnych, poprzez wykonywanie zadań rozwiązywanie zagadek, aktywowanie ruchomych rozwiązań techniczno-graficznych wzorowanych na technikach książki 3D (Pop-Up), czy doświadczanie przestrzeni w technice zdjęć i ilustracji stereoskopowych i anaglifowych.

Na koniec wypada nam przytoczyć słowa i podzielić nadzieje Witolda Urbanowicza, Dowódcy 303 SQ, oraz bohatera książki Arkadego Fiedlera, „Dywizjon 303”…

„Nie można mieć pretensji, że obcy zapomną, ale należy mieć nadzieję, że swoi zapamiętają, bo nie tylko o Anglię była to bitwa”

Serdecznie zapraszamy.

Fundacja Eskadra Kościuszkowska.

Zadanie publiczne „Dywizjon 303. Latająca Biblioteka” jest współfinansowane ze środków Powiatu Konińskiego.